Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Iesire la pensie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un medic radiolog singurul din spital doreste sa iasa la pensie la limita de varsta si a depus cerere de pensionare cu data de 18 martie 2013.
Spitalul avand nevoie de medic a pus rezolutia pe cererea de pensionare cu data de 01.07.2013, deoarece nu poate sa functioneze fara medic radiolog.
Va rog exista stipulat undeva daca spitalul poate sa aprobe aceasta cerere cu data de 01.07.2013.
Exista un temei legal?
Multumim mult!


Adaugata in: Pensii
Aurica Nica
 User  Aurica Nica
a intrebat la 08 Mar. 2013
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 08 Mar. 2013
Contractul de munca pe perioada determinata de timp se poate incheia cu incepere activitate cu ziua de incetare a contractului de munca anterior.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Mar. 2013
Ar nmai fi o completare.Se aplica prevederile art 17 si 18 din OUG 329 DIN 2009, daca sunteti unitate de stat in cazul cumulului pentru situatia in care pensia neta rezultata din calcul este mai mare decat salariu mediu brut pe tara , respectiv 2223 lei
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 08 Mar. 2013
Art. 103 din Legea 263 din 2010
(1) Pensia se acorda la cererea persoanei indreptatite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei careia i s-a incredintat sau i s-a dat in plasament copilul minor, dupa caz, depusa personal ori prin mandatar desemnat prin procura speciala.
(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana. Pentru persoanele din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa de pensii sectoriala competenta, in functie de ultimul loc de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Mar. 2013
In primul rand cererea de pensionare se face de persoana interesata si se adreseaza casei de pensii nicidecum angajatorului.Angajatorul nu poate dispune asupra acordarii a dreptului la pensie .Daca este pensie la limita de varsta CIM inceteaza la data indeplinirii conditiilor de pensionare art 56 al.1 literac din codul muncii republicat Persoana respectiva poate fi mentinuta in activitate prin incheierea unui nou CIM pe perioada determinata de timp de cel mult 36 de luni.In acest fel se acorda dreptul salariatului de a cumula pensia cu salariu asa cum este prevazut la art 118 din Legea 263 din 2010.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart adriana iancu Marius Ion Viviana Serni Radu Anton Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut in 29.06.1961.Lucrez din data de 14.08.1986.Sunt inginer.Am facut facultatea 5 ani la zi.Am 10 ani lucrati...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Iun. 2018 4 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 1 raspuns