ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"iesire la pensie"

Buna ziua.
Daca am lucrat 5 ani in conditii de gr l de munca si 20 de ani gr ll de munca la calcularea reducerii limitei de varsta ptr. iesit la pensie se va tine seama de ambele grupe sau numai de gr. ll ?

Multumesc mult.


Adaugata in
  • Pensii

Florin Rosioru
 User  Florin Rosioru a intrebat la 30 Mai. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 30 Mai. 2012
Se cumuleaza cele doua perioade, iar reducerea varstei de pensionare se face pe baza tabelului 1 de la art 55 din Legea 263 din 2010



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club