Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indice de corectie punctaj pensie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conform art.170, alin.1 din legea 263/2010, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la acea dată. Prin Ordonanta nr.1 din 2013, pentru anul 2013, acest coeficient a fost stabilit la 1,06. De unde a rezultat acest coeficient, deoarece aplicand modul de calcul al acestuia, precizat in lege, valoarea lui ar trebui sa fie mult mai mare? In conditiile in care se va aplica decizia CCR si pensiile din 2011 si 2012 vor fi recalculate, aplicandu-se coeficientii rezultati conform art.170, cei pensionati dupa 23 ianuarie 2013 vor fi vadit dezavantajati.

Adaugata in: Pensii
Carmen Piu
 User  Carmen Piu
a intrebat la 08 Nov. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ionel Cioaca
 User Ionel Cioaca
a raspuns userului Mircea Carp la 15 Nov. 2013
Pentru 2012 - indicele de 1,19 pare corect, dar pentru 2011, din calculul salariului mediu brut reiese un indice de corectie de 1,14
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Carp
 User Mircea Carp
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2013
Dispoziţiile art.III alin.(1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.1/2013 referitoare la aplicarea ?n cursul anului 2013 aunui indice de corecţie de 1,06 adus punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr.263/2010 se vor aplica persoanelor al căror drept la pensie s-a deschis după data intrării ?n vigoare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.1/2013, respectiv data de 23 ianuarie 2013.
Persoanelor al căror drept la pensie s-a deschis ?ncep?nd cu luna ianuarie 2011 p?nă la data de 23 ianuarie 2013 urmand să li se aplice dispoziţiile art.170 din Legea nr.263/2010.


Pentru 2011 se vehiculeaza un indice de corectie de 1,08
Pentru 2012 1,19

In aceste conditii,normal ca va aparea o discriminare.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Nov. 2013
CCR a decis in privinta neconsitutionalitatii art. III (2) si (3) ca urmare a nerespectarii principiul neretroactiviatii legii civile, ceea ce inseamna ca prevederile unei legi nu se pot aplica retroactiv. Ca atare nu ar trebui sa se aplice persoanelor anterioare datei de 23 ianurie 2013, iar decizia emisa de CCR stabileste exact acest lucru. Ca atare coeficientul se va aplica celor caroar li se acorda dreptul de pensionare dupa acesta data.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2016
Avem angajati care necesita de la 1 mai marire salariu minim la 1250 va rog sa imi spuneti pina cand se inregistreaza si...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2016 1 raspuns
Pentru cei cu cim 4 ore salariu minim creste de la 525 la 625 va rog sa imi spuneti daca e corect ?Avem mai multi...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Apr. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Este corect daca intocmesc actelele aditionale pentru majorarea salariului minim si le transmit in REVISALmai...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Apr. 2016 5 raspunsuri
Buna ziuaVa rog sa imi spuneti daca este obligatie a angajatorului (peste 500 salariati) de a initia un plan de formare...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2016 1 raspuns
Buna ziua,dupa ce am instalat noua versiune REVISAL am constatat ca la 2 salariati in luna noiembrie 2011, cand s-a...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Apr. 2016 3 raspunsuri
Soțul meu născut Ón august 1961,a lucrat din septembrie1979-2014iunie, a lucrat 15 ani o luna și 17zile...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Apr. 2016 1 raspuns

X