ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Ordin 50/1990 republicat"

Buna ziua.
Va rog mult daca puteti sa ma ajutati.
Tatal meu are nevoie de Ordinul 50/1990 republicat. Am reusit sa gasesc Ordinul 50 din 5 martie 1990 si doua completari ulterioare (ordinele 100 si 125), dar am mai gasit si faptul ca ordinul respectiv a fost abrogat prin Legea19/2000.
De care act normativ are nevoie tatal meu pentru dosarul de pensionare, Ordinul 50 sau Legea 19?
Multumesc mult.

Adaugata in
  • Pensii

Iuliana Mihaela Balan
 User  Iuliana Mihaela Balan a intrebat la 21 Iun. 2012

 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lazar Alina
 User Lazar Alina a raspuns userului un actor Radulescu Mihai la 06 Mai. 2014
Buna ziua! Va rog frumos daca se poate sa imi trimiteti si mie ord 50/1990 (eu am nevoie de poz 171 anexa 2). Am nevoie de acest ordin deoarece tatal meu are probleme cu calculul pensiei (cei de la casa de pensii nu i-au luat in calcul 2 ani de grupa a IIa). Va multumesc!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Un Actor Radulescu Mihai
 User Un Actor Radulescu Mihai a raspuns la intrebare la 30 Sep. 2012
Atentie putin la acest aspect - daca tatal dumneavoastra nu a lucrat in grupa a doua si nici nu exista in tabelele nominale de grupa a doua, este inutil. Am discutat cu mai multe firme din tara, din domenii de activitate diferite, si majoritatea au intampinat probleme la Casele de pensii judetene, in sensul ca daca in adeverinta respectiva eliberata de angajator pe proprie raspundere nu se specifica anii in care a lucrat in grupa a doua, nr tabelelor nominale in care a figurat in grupa a doua, nu te ajuta nici o lege; un alt aspect este acela ca, chiar daca ordinul 50 mentioneaza ca activitatea prestata de tatal dv se incadra in grupa a doua, si datorita unor erori la momentul respectiv, nu a fost incadrat in grupa a doua - vorbim aici de acea cotizatie suplimentara la CAS, nu mai faceti nimic retroactiv. Am solicitat informatii scrise de la casa de pensii locala, si asta mi-au spus. In cazul in care nu ati reusit sa obtineti ord. 50, lasati-mi o adresa de email, si vi-l trimit scanat.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Iuliana Mihaela Balan
 User Iuliana Mihaela Balan a raspuns userului Maria Fica la 25 Iun. 2012
Multumesc frumos!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maria Fica
 User Maria Fica a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2012
HG nr. 257/2011 - aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

Art. 39. 2 Se asimileaza stagiilor realizate in conditii deosebite de munca si vechimea in munca realizata in grupa I sau a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cu exceptia celor incadrate in conditii speciale.

Se solicita adeverinta conf, anexei 14 la norme


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 21 Iun. 2012
Tatal dumneavoastra are nevoie de adeverinta de la angajator privind activitatea desfasurata in conditii de grupa de munca. Gasiti modelul de adeverinta in anexele 12-14 din hg 257 din 2011



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club