x Intra in Club Legislatia Muncii
Username/Email
Parola
Recuperare parola

pensie anticipata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Vreau sa stiu daca primeste pensie diminuata ca la pensia anticipata partiala. Stiu ca cea din urma se diminueaza cu 0,75% pt. fiecare luna de anticipare.
Care este diferenta intre pensia la limita de varsta si cea anticipata din punct de vedere al calcului stagiilor de cotizare?


Adaugata in: Pensii
Gabriela Costache
 User  Gabriela Costache a intrebat la 24 Iul. 2013

 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Carp
 User Mircea Carp a raspuns userului georgeta ganea la 05 Aug. 2013
Diferenta intre pensia de limita de varsta si cea anticipata este:

In calculul pensiei anticipate nu intra stagiul asimilat:

Legea 263/2010

ART. 62

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;



c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;


Daca nu aveti asfel de stagiu,nu este nicio diferenta intre cele doua.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului georgeta ganea la 24 Iul. 2013
Puntajul realizat in anii de stagiu de cotizare se imparte la stagiul complet de cotizare
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Practic stagiul de cotizare poate fi mai mare si in avantajul salariatului caz in care se pensioneaza la limita de varsta si in plus poate cumula pensia cu salariul.Cu cat stagiul de cotizare este mai mare, veniturile de pe acesti ani se imparte la stagiul complet de cotizare care se stabileste in functie de sex si de varsta salariatului. Sa ma explic cu un exemplu.Un barbat de exemplu are 46 ani de stagiu de cotizare dar stagiu complet conform legii este de 35 de ani.Veniturile realizate pe cei 46 de ani se impart la 35 de ani si asa valoarea punctului creste cu cat stagiul de cotizare realizat este mai mare.La pensia anticipata nu se aplica penalizare fiind indeplinite conditiile enuntate de dvs.de varsta si stagiu dar salariatul nu poate cumula pensia cu salariu.Singurul avantaj in astfel de cazuri este iesirea mai repede la pensie decat ar fi in mod normal.

Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
TOP RASPUNSURI 2015
Doresc sa imi bag dosarul pentru pensie anticipata ,ce acte imi trebuiesc pentru dosarul de pensie anticipata.Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mar. 2015 1 raspuns
Buna ziua, am si eu o rugaminte:un saĺariat aduce concediu medical initial pentru data de 28.02; in luna martie...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mar. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Dorim sa angajam un sef de santier in domeniul constructiilor pentru modernizarea unor strazi.1. Mentionez ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mar. 2015 2 raspunsuri
Buna seara !Am si eu o intrebare referitorla obligatia angajatorului de a plati diurna pentru deplasarile in interes de...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mar. 2015 1 raspuns
am lucrat timp de 16 ani la intreprinderea constructoare de masini (IMU) Bacau ,din 1978 -1994 ,apoi au inceput...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Mar. 2015 1 raspuns
In perioada 16.01.2001 - 18.03.2003,am lucrat la o intreprindere.cu CIM, perioada operata in carnetul de munca,dar...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mar. 2015 1 raspuns
Video club

[X]