Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pensie de boala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac si anume: mi-am depus dosarul pentru pensie de boala la comisia de expertiza in aprilie 2012. Au trecut de atunci 87 de zile de concediu medical. In 14.07.2012 imi expira cele 180 de zile de concediu medical si inca nu am primit decizia. Mi s-a spus ca o voi primi in termen de 90 de zile de la comisia de expertiza. Ce fac in cazul asta? Daca nu primesc decizie pana in 14 iulie trebuie sa merg la serviciu? Unde sa ma interesez de dosarul meu si daca nu primesc decizia pot sa exercit functia de administrator de bloc pe 4 ore? Bolile mele sunt ciroza hepatica b, varice esofagiene tip II, pancreatita cronica, encefalopatie si intoleranta la gluten. Varsta mea este de 42 de ani si stagiul de cotizare este de vreo 20 de ani cu somaj cu tot.
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Pensii
Manuela Rosca
 User  Manuela Rosca
a intrebat la 10 Iul. 2012
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2012
Ar fi trebuit sa primiti decizia medicala in conditiile termenelor prevazute la articolul de mai jos. In situatii speciale peste cele 183 de zile de concediu medical ,se mai pot acorda inca 90 zile de concediu medical.
Pana la primirea deciziei medicale puteti presta aceasta activitate fara probleme. Depinde in ce grad de invaliditate va incadreaza.

Art. 71 din Legea 263 din 2010
...
(4) In situatia in care, pentru emiterea deciziei medicale prevazute la alin. (3), sunt necesare investigatii sau examinari de specialitate suplimentare, medicul expert al asigurarilor sociale propune, dupa caz, prelungirea duratei concediului pentru incapacitate temporara de munca, in conditiile legii.
(5) Decizia medicala prevazuta la alin. (3) se emite in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii si se comunica in termen de 5 zile de la emitere. In situatiile prevazute la alin. (4), termenul de emitere a deciziei medicale se prelungeste corespunzator.
(6) Decizia medicala asupra capacitatii de munca poate fi contestata, in termen de 30 de zile de la comunicare, la comisiile medicale de contestatii sau la comisiile centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Ioana Popa George Andreescu Radu Anton Viviana Serni adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua,intrebarea mea este daca la un angajat cu timp partial de 2 ore pe zi trebuie facuta marirea de salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, Avem un salariat care a fost angajat la o alta firma cu contract pe perioada determinata si dupa desfacerea...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua, O angajata doreste sa beneficieze de concediu crestere copil incepand cu data de 01.06.2016, pe o perioada de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:Avem un angajat pensionar limita de virsta si a fost angajat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 4 raspunsuri
Buna ziua.Am o salariata in concediu crestere copil care vrea sa se intoarca la munca in 18 iulie 2016. Cand trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 3 raspunsuri
Buna ziua. Angajatorul presteaza servicii unde prezenta este obligatorie 24/24. Punctul de lucru este deservit de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Mai. 2016 1 raspuns

X