Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pensie pentru limita de varsta, exceptie art. 57 L263/2010


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din 01.11.1995 pana in prezent am lucrat in categoria a IV a de risc radiologic procent 100% (grupa I si conditii speciale), dovedit cu carnet de munca si adeverinte, temeiul juridic fiind Ordinul 125/1990, pct 17 anexa 1 si Legea 226/2006 poz 2, anexa 1 si avizul 22/15.02.2005 emis de MMSSF.
Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta in conformitate cu art 57 din Legea 263/2010? Pana in 2001 grupa I de munca este inregistrata si in cartea de munca, unde este inregistrat si sporul la salariu de 30% conform HG 655/1990.

Stie cineva sa raspunda la aceasta intrebare?
Multumesc

Moise Marica
 User  Moise Marica
a intrebat la 20 Feb. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Moise Marica
 User Moise Marica
a raspuns userului Carp Mircea la 21 Feb. 2017
Asa cum am precizat, stagiul de cotizare in conditiile respective este de aproximatv 21 de ani. Deci conditia de 15 ani este indeplinita.
Locul de munca se incadreaza in prevederila art 30 al. (1) pct. b, categoria a IV a de risc radiologic corespunde zonei I de expunere la radiatii, conform HG 583/2001, art. 4, deci si cea de a doua conditie este indeplinita.

Si totusi, Casa de pensii sectoriala mi-a respins dosarul motivind cu prevederile art.55.

Oare cei de la casa de pensii nu cunosc Legea 263?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Carp Mircea
 User Carp Mircea
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2017
Pentru a beneficia de prevederile art.57(1) din legea 263/201 trebuie sa indepliniti urmatoarelke conditii:

- Sa fi realizat un stagiu de cotizare de cel putin 15 ani in zona I de expunere la radiatii sau de cel putin 17 ani in zona a II-a de expunere la radiatii, in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. b) .
Articolul 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:

b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;


Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton alexei delimart adriana iancu Marius Ion George Andreescu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2018
"Buna ziua! as dori sa stiu daca, in conditiile in care am un contract de munca cu norma intreaga(program 12 cu 24 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 25.10.1964 si lucrez din 1.09.1987 pana in prezent,exceptie concediu pt nevoi personale insumat 50...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sex feminin,data nașterii 11.03.1966.Lucrez neīntrerupt de la 1 august 1984.Cand mă pot pensiona normal,cānd anticipat...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Cānd pot sa ies la pensie anticipat, fara să fiu penalizată, daca pe data de 19.01.2019 voi avea o vechime in muncă...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Născută īn 1959.oct.6. , lucrez din 1976 cu mai multe īntreruperi,am crescut 3 copii și am aproximativ 26-27 ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Sep. 2018 1 raspuns
Buna ziua ,Am implinit 60 de ani deci as indeplini o conditie pt. pensie anticipata ( 5 ani inainte de pensionarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2018 1 raspuns