Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Perioada suplimentara la stagiu de cotizare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Am lucrat in grupa a doua de munca 9ani11luni29zile inainte de 2001 iar in grupa deosebita de munca 8ani3luni(din 2009 si pana astazi). Va rog sa-mi spuneti cat este perioada suplimentara la stagiu de cotizare? E corect sa socotesc cumuland intai cele doua perioade, sa rezulte 18ani de lucru (in grupa a doua respectiv deosebita) si apoi pentru fiecare an din cei 18 sa socotesc 3luni si sa rezulte 18*3luni = 54luni (adica 4ani si 6luni)? Va multumesc.

Sorin Dan
 User  Sorin Dan
a intrebat la 09 Feb. 2017
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Dan
 User Sorin Dan
a raspuns userului Tanior Nasip la 24 Mar. 2017
Multumesc pentru atentionare, d-le Tanior. Cred totusi ca d-na Georgeta Gane are dreptate si a raspuns corect intrebarii mele care se referea la stagiu suplimentar de cotizare pentru grupa deosebita. Tabelul la care faceti dvs. referire se refera la reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa deosebita.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Tanior Nasip
 User Tanior Nasip
a raspuns userului Sorin Dan la 21 Feb. 2017
Imi pare rau domnule Sorin Dan, dar d-na Georgeta Ganea v-a dezinformat. Calculul facut de dvs. este gresit.La art.55 din Lg.pensiilor (263/2010)la lit.a exista tabelul pentru conditii deosebite dupa care se ghideaza cei de la Casa de Pensii. In acest tabel pentru cei 18 ani aveti reducere doar 4 ani, nu 4 ani si 6 luni. Mare atentie cand va depuneti dosarul de pensionare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Dan
 User Sorin Dan
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Feb. 2017
Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte pe care mi le-ati dat. Sunt foarte surprins (placut) de rapiditatea cu care raspundeti. Felicitari si continuati tot asa. Ne ajutati foarte mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Feb. 2017
Da. este corect

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2017
buna ziua, in urma oug 53/2017, termenul de transmitere a actelor aditionale in revisal s-a modificat sau ramane acelas,...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 2 raspunsuri
buna ziua, ce termene sunt acum de cand s-a modificat iar codul muncii si Hg 500/2011 de a trasmite in revisal...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2017 1 raspuns
Sant nascut la data de 22.11.1958, 1979-1984 am absolvit facultatea la zi.Din 04.09.1984 am lucrat pana in...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Aug. 2017 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in februarie 1964, iar in 01. 09. 2017 am 35 de ani vechime in munca (invatamant). De asemenea,...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Aug. 2017 1 raspuns
Sunt angajat ca funcționar public ntr-o instituție care unde presupune că am și activitate sambăta și duminica...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 1 raspuns
Am doua persoane cu decizie de pensionare pt. limita de varsta si una cu certificat de incadrare in grad de...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 1 raspuns

X