Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reducere varsta standard de pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi spuneti daca zilele de concediu medical care nu sunt acordare pentru accident de munca sau boala profesionala contribuie la reducerea varstei standard de pensionare in conditiile in care lucrez in grupa deosebita adica daca aceste zile se cumuleaza la stagiul de cotizare pentru grupa deosebita de munca ? Este vreo legatura cu art.10 din Hotararea nr.1014 din 30 dec. 2015 ?
Va multumesc.

Sorin Dan
 User  Sorin Dan
a intrebat la 24 Mar. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ionel Bondoc
 User Ionel Bondoc
a raspuns la intrebare la 05 Apr. 2017
Bună ziua,
Durata concediului medical se scade din durata stagiului de cotizare, așa că vă rog să aveți mare grijă, că puteți avea surprize in momentul pensionării. Recomandarea mea este să vă adresați instituției competente, care vă poate informa (la cerere, evident) in legătură cu durata stagiului de cotizare, care, in cele mai multe cazuri, datorită unor evenimente de genul celui evocat de dvs., este mai mica decat vechimea in muncă.
Cu stimă,
Conf. univ. Dr. Ionel BONDOC
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2017
Hotararea la care dvs . faceti referire stabileste clar ca si concediile medicale sunt incadrate in conditii de munca deosebite, deci angajatorul plateste contributii CAS pentru conditii deosebite cat salariatii sunt in incapacitatye temporara de munca

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Gratiela Petrescu Ioana Popa G Stancu Viviana Serni George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2018
Doamna nascuta pe 27 sept 1954, cu vechime in munca de 33 de ani, cand poate iesi La pensie anticipata? Dar la limita...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2018 1 raspuns
Buna ziua.Sunt nascut in 02.06.1961 de profesie inginer,sunt angajat din 01.10.1986 ,am o vechime in munca de 32 de ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Sotul meu este nascut la data de 13.09.1961 si are stagiul de cotizare de 32 de ani,din care o perioada de 10 ani,a...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 13.11.1961, lucrez din 02.09.1980 si in prezent, am lucrat in grupa 2 de munca timp 100% (conditii...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2018 1 raspuns
Sunt femeie, nascuta in octombrie 1961, aprox 31 ani munca plus 5 ani facultate. Cand ma pot pensiona anticipat, partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns
Bună ziua! n cazul n care un șofer autocamion este detașat pe o altă societate,pe care dintre cele 2 societăți...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iul. 2018 1 raspuns