Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

varsta de pensionare a unei persoane cu handicap grav


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. As dori sa va intreb, ce spune legislatia in vigoare in legatura cu varsta de pensionare a unei persoane cu handicap grav? Stiu ca persoanele cu handicap grav si cele cu handicap accentuat au unele facilitati in cazul de fata? Va multumesc!

Florin Stefan
 User  Florin Stefan
a intrebat la 19 Iul. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului florin stefan la 23 Iul. 2017
Pentru barbati stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.O treime inseamna 33%*35=11.55 ani deci cca 11 ani si 6 luni
Pentru femei stagiul complet de cotizare se calculeaza in functie de luna si anul nasterii la care ulterior se aplica procentul de 33%.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florin Stefan
 User Florin Stefan
a raspuns userului georgeta ganea la 22 Iul. 2017
Va multumesc! Am totusi o nelamurire. Ce inseamna o treime din stagiul complet de cotizare?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 20 Iul. 2017
Art. 58 din Legea 263 din 2010
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
a) cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare;
c) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap mediu, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, stagiul complet de cotizare.

Art. 59
Nevazatorii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare.


Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut la data de 03.11,1960. M-am angajat la data de 24.09.1985 si lucrez fara intrerupere pina in prezent. Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua, am 35 ani vechime, din care 8 ani si 8 luni la grupa a 2a si 7 ani 3 luni si 13 zile la grupa a 1a, nascut in...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2018 1 raspuns
BunńÉ, DupńÉ ce Ómpline»ôte copilul 2 ani trebuie sa Ómi dau demisia dacńÉ nu vreau sńÉ mai merg la lucru. Sau cum se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 1 raspuns
Am facut contestatia,si am fost chemata din nou la Bucuresti,la comisia superioara.Si am fost umilita spunandu.mi ca nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua, Am o salariata aflat in CIC pana la data de 06.03.2019, cand copilul impineste 2 ani. Mi-a adus de curand un...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua, Am un salariat care urmeaza de anul acesta facultatea, cursuri de zi. Noi avem program de L-V, insa el o sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Oct. 2018 1 raspuns