ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"vechime in munca"

Cum se poate afla daca un angajat indeplineste conditiile de pensionare, astfel incat la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta contractul de munca sa inceteze (dat fiind faptul ca nu mai exista carti de munca)?
Se poate obtine aceasta informatie de la ITM?

Multumesc!


Adaugata in
  • Pensii

Iuliana Miu
 User  Iuliana Miu a intrebat la 18 Sep. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 18 Sep. 2013
Obtinetei aceste informatii chiar de la salariat, el va poate preda o copie a cartii de munca detinuta anterior, pentru ca pana in anul 2011 vechimea se probeaza cu cartea de munca, I
iar pentru perioadele ulterioare se elibereaza adeverinte de vechime.
Stagiul de cotizare il puteti afla si de la Casa de pensii, dar important este sa aiba si varsta de pensionare nu doar vechimea.



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni alexei delimart G Stancu Radu Anton violeta Georgescu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club