Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

vechimea in munca pentru perioada studentiei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Exista multe firme care angajeaza studenti pe perioada vacantei acestora (o luna, doua) - ei spun ca pentru practica, insa studentii sunt platiti, semneaza si ceva contract. In mod normal la anii necesari pensionarii se cumuleaza si anii de facultate (cursuri la zi). Vreau sa ma lamuriti ca in acest caz persoana respectiva (studentul) poate pierde cei 4-5 ani de facultate la calculul vechimii pentru pensie?

Adaugata in: Pensii Vechime in munca
Bartus Zita
 User  Bartus Zita
a intrebat la 19 Iun. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Iun. 2017
Potrivit art 49 din Legea 263 din 2010, facultatea curs de zi este stagiu asimilat la calculul pensiei.In caz ca prestati activitate in cursul facultatii nu se cumuleaza stagiul doar veniturile la calculul pensieia ART 164 din Legea 263 din 2010
;;

(5) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1), realizate in intervalul cuprins intre data de 1 aprilie 2001 si data intrarii in vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizeaza:

b) 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective, in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. b), c) si g).


Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018