Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

este constituita vechime in munca periada lucrata ca avocat stagiar?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Avem de incadrat pe postul de consilier juridic, grad I Asistent o persoana care a fost admisa la concursul de recrutare si a obtinut un punctaj bun. Aceasta in afara de cartea de munca pe care o depune copie conform cu originalul pentru stabilirea vechimii in munca are la dosarul de concurs o decizie si o legitimatie in care se specifica ca in perioada 2010- 2015 face parte din Uniunea Nationala a Barourilor din Romania, Baroul Iasi ca avocat stagiar.
Intrebarea mea este urmatoarea: La incadrarea in functia publica se considera vechime si aceasta perioada din 2010- 2015?

Elena-carmen Mocanu
 User  Elena-carmen Mocanu
a intrebat la 25 Apr. 2016
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 25 Apr. 2016
Art. 16, alineatul (4) din Codul muncii prevede faptul ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca reprezinta vechime in munca.
In situatia in care persoana nu a lucrat in temeiul unui contract de munca perioada respectiva nu constituie vechime in munca.
Functia de avocat este reglementata legal in Romania si prevazuta in anexa nr. 2 a Legii nr. 200/2004 privind recunoasterea diplomelor si calificarilor.
Veniturile din profesii libere sunt veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar etc.

Alte intrebari despre Recrutare si selectie

TOP RASPUNSURI 2018
"Buna ziua! as dori sa stiu daca, in conditiile in care am un contract de munca cu norma intreaga(program 12 cu 24 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 25.10.1964 si lucrez din 1.09.1987 pana in prezent,exceptie concediu pt nevoi personale insumat 50...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sex feminin,data nașterii 11.03.1966.Lucrez neīntrerupt de la 1 august 1984.Cand mă pot pensiona normal,cānd anticipat...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Cānd pot sa ies la pensie anticipat, fara să fiu penalizată, daca pe data de 19.01.2019 voi avea o vechime in muncă...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Născută īn 1959.oct.6. , lucrez din 1976 cu mai multe īntreruperi,am crescut 3 copii și am aproximativ 26-27 ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Sep. 2018 1 raspuns
Buna ziua ,Am implinit 60 de ani deci as indeplini o conditie pt. pensie anticipata ( 5 ani inainte de pensionarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2018 1 raspuns