Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

inregistrare revisal suspendare cim pentru concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am o salariata care va intra in concediu pentru cresterea copilului .Ultima zi de concediu medical este 04.10.2017. Suspend CIM incepand cu data de 05.10.2017 iar in revisal inregistrez suspendarea in data de 4 cu producere efecte din data de 5? Pun aceasta intrebare deoarece dupa ultimele modificari ale Codului muncii , actele aditionale se inregistreaza in revisal anterior producerii evenimentului . Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca unii din colegi sustin ca si pentru suspendarea cim se aplica acest termen . Multumesc
Cu stima C.Iacob





Camelia Iacob
 User  Camelia Iacob
a intrebat la 21 Sep. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Tanior Nasip
 User Tanior Nasip
a raspuns userului adriana iancu la 20 Oct. 2017
In situatia prezentata de dvs. trebuie emisa o Decizie de suspendarea activitatii cf.art.51 alin.1 lit.a (concediu de cresterea copilului pana la 2 ani), nu un act aditional. Decizia se emite cu data de 05.10.2017 in termen de 20 de zile deoarece intra sub incidenta HG 500 si nefiind un act aditional nu intra sub incidenta OUG 53/04.08.2017.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 22 Sep. 2017
Referitor la inregistrarea suspendarii contractului individual de munca in Revisal, respectiv inregistrarea incetarii suspendarii, art.3 alin.2 lit.m si art.4 alin.1 lit.b din HG nr.500/2011privind registrul general de evidenta a salariatilor, cu modificarile si completarile ulterioare, cauzele de suspendare si data incetarii suspendarii contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale, se completeaza in Revisal si se transmit catre inspectoratul teritorial de munca in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii/data incetarii suspendarii.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Unui angajat care a avut CIM pe perioada determinata de un an de zile i se prelungeste CIM-ul, tot pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Barbat nascut in luna august 1960 . Stagiu de cotizare 36 ani si 5 luni, din care: 10ani si 3 luni in grupa I ( LEGEA...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta pe data de 18.12.1959. Sunt angajata incepand cu 04.10.1978 si in prezent. Am inteles ca varsta...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua, vreau sa stiu cum pot sa aflu in mediul online, daca sunt sau nu angajat.Se poate afla chestia asta online?...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua sotul meu are 58 de ani si o vechime de39 de ani ar putea iesi la pesie anticipat?Daca se poate as dori sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns