ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Marirea salariului minim"

Bună ziua.
Vă rog să-mi spuneţi până când se poate opera în Revisal mărirea salariului minim pe economie care se aplică de la 1.01.2014?
Se poate opera şi supă 06.01.2014, având în vedere că noi avem concediu de odihnă până pe 05.01.2014 şi prima zi de muncă ar fi pe 6.8 (lucrăm în învăţământ). Mă gândesc că făcând un act adiţional pentru mărire, se poate opera până pe 19.01.2014 (în 19 zile lucrătoare). Nu ştiu dacă greşesc. Vă mulţumesc şi vă doresc un Crăciun fericit şi un an nou plin de bucurii şi sănătate.

Adaugata in
  • Resurse umane

Doina Canta
 User  Doina Canta a intrebat la 19 Dec. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 19 Dec. 2013
Da, sigur ca se poate. Se recomadna respectarea teremenului de 19 zile lucratoare din HG 500/2011, la fel ca in cazul actului aditional.

Fiind o modificare impusa de un act normativ, majorarea salariului minim se face in baza unei decizii colective si nu a unui act aditional pentru ca nu face obiectul negocierii intre parti. Numai in cazul angajatilor cu salariul peste cel minim o eventuala majorare va avea la baza act aditional.

Sarbatori frumoase si dvs.!



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club