ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Poprire"

Buna ziua,

Cum se procedeaza in cazul popririlor pe salariu?
Se face poprire din salariul brut...In ce procent ? Cum se procedeaza mai exact?

Multumesc

Adaugata in
  • Resurse umane

Alina Alina
 User  Alina Alina a intrebat la 04 Feb. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2013
Poprirea se aplica asupra salariului net, nu brut. Se retine cel mult 1/2 din salariul net, mai mult nu este legal.

Art. 169
(1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.

Codul de Procedura Civila:

Art. 409
(1) Salariile şi alte venituri periodice realizate din muncă, pensiile acordate īn cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) pānă la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlul de obligaţie de īntreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) pānă la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, īn afară de cazul īn care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă a acestuia, īn cazul īn care sunt mai mici decāt cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor īn caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decāt pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de īntreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.
(5) Urmărirea drepturilor menţionate la alin. (4) se va putea face īn limita a 1/2 din cuantumul acestora.
(6) Sumele reţinute potrivit alin. (1)-(4) se eliberează sau se distribuie potrivit art. 562 şi următoarele.
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru īngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate īn caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca un salariat are contract individual de munca de 6 ore la o societate si de 2 ore la...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2014 5 raspunsuri
Daca intreprinderea nu s-a desfiintat si administratorul refuza sa elibereze aceste adeverinte de sporuri necesare...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Angajatorul este obligat sa dea o recomandare unui fost angajat? (in cazul de fata, redactorul a cerut o...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Ce acte sunt necesare pentru acea marire de alocatie care a promis-o Ponta sam cum se va proceda pentru a beneficia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua.Sunt nascuta in 1961 si am lucrat 29 de ani din care 9 ani si 7 luni in grupa ll cu intrerupere in perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 1 raspuns
Pana in anul 2009 cand am intrat in concediu pentru cresterea copilului (CCC) am realizat venituri din :-salariu, ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Video club