Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Raspuns la cerere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. La o cerere adresata biroului Resurse umane trebuie sa specific ca astept raspuns in 30 zile sau aceasta e limita de raspuns? Am adresat o cerere in data de 16 noiembrie la care pana in aceasta data nu am primit raspuns. Ce trebuie sa fac? Cu multumiri.

Adaugata in: Resurse umane
Adela Bango
 User  Adela Bango
a intrebat la 24 Dec. 2012
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Dec. 2012
Cererea se transmite prin departamentul de HR. Niciodata nu va ajunge o cerere de CO, de exemplu, direct la conducatorul firmei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Dec. 2012
Cererile se adreseaza intotdeauna conducatorului firmei pentru orice solicitare.Acesta, la randul lui repartizreaza cererile la serviciul care are in competenta rezolvarea problemei
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Dec. 2012
Depinde ce fel de cerere ati inaintat. Daca solicitati sa vi se elibereze anumite documente care ar avea legatura cu statutul dvs de salarait, vrechimea in munca sau stagiile de cotizare angajatorul are la dispozitie 15 zile de la data cererii pentru a vi le elibera.

Art. 8 - HG 500/2011
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:

a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Pentur alte tipuri de cereri nu apar mentioante termene si depinde foarte mult ce anume solicitati prin acea cerere.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2017
Am lucrat pana pe 6 feb 2015 timp de 33 ani. Am fost concediat colectiv si am primit somaj pana pe 6 februarie 2016 dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Nov. 2017 2 raspunsuri
buna seara copilu meu are 30 ani si are handicap grad 2 accentuat vas intreba daca ar putea benificia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Nov. 2017 3 raspunsuri
Buna ziua. Numele meu este B. Dumitru si am lucrat impreuna cu sotia mea la firma X ca agenti de paza, pana saptamana...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Nov. 2017 1 raspuns
Buna ziua; Doresc sa depun cererea de pensionare Am implinit 60 de ani, si am cateva nelamuriri si intrebari.Am lucrat...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2017 1 raspuns
Sunt nascuta in 12.10.1959, am avut gr a 2-a 17 ani, in 20 septembrie 2017 am predat dosarul pentru pensionare...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Nov. 2017 2 raspunsuri
buna seara. va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. 1.daca un contract de munca este incheiat pana la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Nov. 2017 1 raspuns

X