ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Revisal"

Buna ziua,

Lucrez la un ONG ca Economist si tocmai am absolvit un curs de Inspector Resurse Umane. Evidenta in REVISAL in acest moment este tinuta de alta persoana, urmand ca eu sa preiau aceasta functie.
As dori sa stiu ce demersuri trebuie sa fac pentru aceasta.
Multumesc!

Adaugata in
  • Resurse umane

Adina Ioana Iorgu
 User  Adina Ioana Iorgu a intrebat la 01 Aug. 2012

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Adina Ioana Iorgu la 02 Aug. 2012
Pentru completarea si transmiterea Revisal este suficienta desemnarea prin decizie de numire. Daca va trebui sa derulati si alte activitati specifice HR atunci de preferat este modificarea functiei.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adina Ioana Iorgu
 User Adina Ioana Iorgu a raspuns userului Ioana Popa la 01 Aug. 2012
Dar fara a schimba functia si fara a incheia un alt contract de munca, nu este posibil sa exercit si aceasta functie? Numirea printr-o decizie nu este de ajuns?
Multumesc!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului georgeta ganea la 01 Aug. 2012
Dat fiind faptul ca vorbim de un ONG este putin probabil ca un salariat sa incheie doua CIM, din motive ce tin de bugetul organizatiei.

Daca se modifica functia din Economist in Inspector RU, cu atat mai mult nu este necesar un nou contract, ci doar incheiera unui act aditional si a unei noi fise de post aferente noii pozitii.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului georgeta ganea la 01 Aug. 2012
Nu este necesara incheierea unui nou contract de munca pentru operarea si trasnmiterea Revisalului. Un salariat poate desfasura aceasta activitate prin decizie de numire, asa cum prevede Hotararea 500/2011. Un nou contract de munca se justifica in momentul in care se pune problema ca salariatul in cauza sa desfasoare activitate corespunzatoare a doua functii difertie. Or in cazul Revisal legea nu prevede restrictii referitoare la cine poate si cine nu opera in Revisal in calitate de salariat.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 01 Aug. 2012
Puteti cumula activitatea de RU prin incheierea unui alt contract la acelas angajator.
Art. 35 din codul muncii republicat
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 01 Aug. 2012
Dvs. nu trebuie sa faceti niciun demers. Angajatorul trebuie sa va numeasca, printr-o decizie, in vederea completarii si transmiterii Revisal.

Art. 2 - HG 500/2011
(5) Completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca un salariat are contract individual de munca de 6 ore la o societate si de 2 ore la...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2014 5 raspunsuri
Daca intreprinderea nu s-a desfiintat si administratorul refuza sa elibereze aceste adeverinte de sporuri necesare...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Angajatorul este obligat sa dea o recomandare unui fost angajat? (in cazul de fata, redactorul a cerut o...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Ce acte sunt necesare pentru acea marire de alocatie care a promis-o Ponta sam cum se va proceda pentru a beneficia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua.Sunt nascuta in 1961 si am lucrat 29 de ani din care 9 ani si 7 luni in grupa ll cu intrerupere in perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 1 raspuns
Pana in anul 2009 cand am intrat in concediu pentru cresterea copilului (CCC) am realizat venituri din :-salariu, ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2014 2 raspunsuri
Video club