ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Salariul minim pe economie 01.02.2013"

Buna ziua.
Am inteles ca pentru angajatii care au salariul minim pe economie se va face o Decizie colectiva de marire a salariului, conform HG 13/2013, incepand cu 01.02.2013.
Pentru salariatii care nu au salariul minim pe economie dar in acelasi timp il au mai mic de 750 lei, este necesar un Act aditional sau pot fi trecuti si ei in decizia colectiva?
Multumesc.

Adaugata in
  • Resurse umane
  • Salarizare

Cristina Doncea
 User  Cristina Doncea a intrebat la 28 Ian. 2013

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Doncea
 User Cristina Doncea a raspuns userului Ioana Popa la 28 Ian. 2013
Va multumesc pentru raspuns (deabea acum ati raspuns la intrebarea mea).
(Referitor la intrebarea mea, era vorba de angajati incadrati cu norma intreaga, dar care nu au prin contract salariu minim pe economie, ci mai mult, dar mai putin de 750 lei; deci am respectat salariul minim stabilit la 01.01.2012.)


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Cristina Doncea la 28 Ian. 2013
Eu as zice ca v-am raspuns, salariile lor trebuie sa se situeze la nivelul minim de 750 de lei de la 1 februarie. Daca nu au prin contract salariul minim pe economie, in prezent de 700 lei brut garantat in plata, si sunt incadrati cu norma intreaga, nu este in regula pentru ca nu ati respectat salariul minim stabilit de la 1 ianuarie 2012. Intra si ei in decizia colectiva pentru ca li se aplica acelasi act normativ, nu altul. Este acelasi tip de modificare intervenit, pe baza unui act normativ.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Doncea
 User Cristina Doncea a raspuns userului Ioana Popa la 28 Ian. 2013
D.na Ioana Popa, nu mi-ati raspuns la intrebare: pentru salariatii (cu norma intreaga) care nu au salariul minim pe economie dar in acelasi timp il au mai mic de 750 lei, trebuie sa fac Act aditional sau ii trec si pe ei in Decizia colectiva?
Aceasta era si este intrebarea mea.
Multumesc.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 28 Ian. 2013
Daca acestia sunt incadrati cu norma intreaga, salariul lor trebuie sa ajunga la minim 750 de lei brut. Se aplica modificarea si in cazul salariatilor incadrati cu timp partial, daca la ei va referiti, pentru ca se modifica si tariful orar. In functie de noul tarif orar calculati noul salarii al acestor angajati.

HG 23/2013 privind stabilirea salariului de baza minim brut pe tara, garantat in plata

Art. 1
(1) Incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,44 lei/ora
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.





Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Marius Ion Gratiela Petrescu violeta Georgescu Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua! Sunt angajata cu CIM din 23.03.2014 pe perioada nedeterminata. Astazi, 25.09.2014m-am decis sa imi depun...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,La punctul C -"Temeiul legal al Óncetării raporturilor de muncă sau de serviciu (art. şi act...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 2 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna seara! Lucrez de nici 2 luni ca si agent de vanzari la un partener Vodafone,iar acum in septembrie de pe 5 pana pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Aug. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua! Am varsta de 56 ani si 6 luni si pana in prezent am fost pensionata pe caz de boala timp de 5 ani si 6 luni....[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Aug. 2014 11 raspunsuri
Video club