ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"salarizare 2012"

Buna ziua, am si eu o nelamurire: odata marit salariul minim pe economie de la 670 la 700 lei , din 2012, automat, nu se modifica si celelalte salarii calculate in functie de coeficientii folositi pana acum? Am inteles ca acesti coeficienti sunt "valabili" doar pana la sfarsitul anului 2011? Este adevarat?In cazul in care nu se mai iau in calcul coeficientii, cum ramane cu salariile care depasesc 700 lei?Raman la fel in 2012?

Adaugata in
  • Resurse umane

Mihaela Ghindoveanu
 User  Mihaela Ghindoveanu a intrebat la 05 Ian. 2012

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Bogdan Dulgheru
 User Bogdan Dulgheru a raspuns userului Ioana Popa la 12 Ian. 2012
Si cum se procedeaza in cazul in care societatea nu are stipulati acesti coeficienti in CCM si nici nu exista un CCM la nivel de ramura sau este denuntat si nu mai este de actualitate?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Catalina Marinescu la 09 Ian. 2012
In momentul in care se face incadrarea, se tine cont de salariul minim brut pe tara, cel de 700 de lei. Aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in ceea ce priveste salariul sunt in prezent la alegerea angajatorului, in functie de prevederile CCM aplicabil. Ei nu mai sunt reglementati la nivel national, cu caracter de obligativitate privind utilizarea atunci cand se face incadrarea.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalina Marinescu
 User Catalina Marinescu a raspuns userului Ioana Popa la 05 Ian. 2012
Pt. o societate de comert care nu are CCM la nivel de unitate mai exista acesti coeficienti? Care sunt acestia? Care este salariul minim de la care se calculeaza acesti coeficienti? 700 sau 750?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 05 Ian. 2012
Coeficientii de ierarhizare nu mai exista, ei erau stipulati in continului CCMUN, contract care a fost denuntat si nu mai este in vigoare. In prezent coeficientii de ierarhizare se aplica doar daca sunt prevazuti in CCM la nivel de ramura sau unitate.



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion G Stancu Ioana Popa Radu Anton adriana iancu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club