ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"spor weekend"

Buna ziua.

Daca am un salariat care lucreaza sambata si duminica, iar luni si marti e liber, mai trebuie sa ii acord spor de weekend? Din codul muncii nu reiese exact raspunsul la intrebarea mea.

Multumesc

Adaugata in
  • Resurse umane

Ema Ema
 User  Ema Ema a intrebat la 10 Apr. 2012

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului georgeta ganea la 10 Apr. 2012
Toate sporurile care apar in contractul de munca se trec in Revisal. Vedeti modificarea adusa HG 500/2011 prin 1105/2011.

1. La articolul 3 alineatul 2, litera g va avea urmatorul cuprins:
"g salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca;".

Daca sporul apare in contract, se trece si in Revisal. Sporul de week-end poate fi negociat prin CIM si poate avea caracter permanent. Exista institutii in care zilele de repaus sunt altele decat cele de week-end.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
Sporul de weekend este un spor ocazional asa cum este sporul de noapte, sporul pentru ore suplimentare si nu poate fi trecut in REVISAL In REVISAL se trece salariul de baza si drepturile salariale cu caracter permanent. Celelalte drepturi curg din aplicarea codului muncii republicat, a CCM


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului ema ema la 10 Apr. 2012
Multumim, asemeni si dumneavoastra!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ema Ema
 User Ema Ema a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
multumesc mult pt raspunsuri.
Sarbatori fericite!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
Da, in cazul in care salariatul lucreaza in zilele de sambata si duminica, avand repausul saptamanal stabilit pentru alte zile - luni si marti in cazul de fata - sporul la salariu este obligatoriu. Codul muncii este destul de explicit in privinta acordarii acestui spor. Sporul poate fi stabilit in procent sau cuantum - suma fixa -, legea nu impune o forma anume a acestuia. Sporul se stabileste prin contractul colectiv de munca sau prin contractul individual de munca. In cazul in care apare in conctractul de munca, se opereaza si in Revisal.


Art. 137
1 Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
2 In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
3 In situatia prevazuta la alin. 2 salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Diana Miha
 User Diana Miha a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
Da, obligatoriu. Intre 1% si 100 %



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion alexei delimart Viviana Serni G Stancu adriana iancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua!Ma numesc Zoltan si sunt topograf. Pe scurt,mi-am fracturat luni piciorul (08.09.201)si am primit concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 6 raspunsuri
Revin cu dorinta de a primi un raspuns. Cevechime in munca are o persoana carein perioada 01 septembrie 1978 panala 01...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2014 3 raspunsuri
cum se calculeaza salarul unui bugetar in functie de coeficientul de ierarhizare ? daca salarul minim este la bugetarii...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 5 raspunsuri
De ziua de nastere a copilului i se acorda salariatului tichete cadou in valoare de 120 lei.Aceasta valoare trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Video club