Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Gradatie salariu - plata angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cartea de munca am perioada de 18 ani din care angajatorul nu si-a platit o parte din contributii. La serviciul anterior mi-a calculat perioada de munca ca si ani si m-a trecut la gradatia 4.
Mi-am schimbat serviciul iar de la RUNOS mi -au transmis ca intru pe gradatia 3 deoarece angajatorul pe care l-am avut in perioada 2000-2002 nu si-a platit toate cotizatiile.
Daca perioada de munca exista, are legatura gradatia cu cotizarea? Angajatul are vina ca angajatorul in diferite perioade ale anului nu si-a platit darile la stat?
Va multumesc!

Valentin Vornicu
 User  Valentin Vornicu
a intrebat la 12 Ian. 2018
17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "17 formulare obligatorii pentru Departamentul de Resurse Umane"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 12 Ian. 2018
Faptul ca nu s-au platit contibutiile nu este un motiv sa nu va ia in considerare vechimea in munca.Nu cunosc sa fie o astfel de restrictie pe undeva prin actele normative in vigoare care reglementeaza drepturile salariatilor
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 12 Ian. 2018
Conform Codului muncii (art. 16, alin. 4), munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca. Asadar, vechimea in munca se refera la totalitatea perioadelor in care o persoana a desfasurat activitati in baza unui contract individual de munca, si nu doar perioada in care salariatul a lucrat in cadrul unei anumite societati.
Stagiul de cotizare la pensie nu este acelasi cu vechimea in munca

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2018
Lucrez intr-un salon de infrumusetare de 15ani,din momentul deschiderii salonului.Anul trecut ,in octombrie,s-a schimbat...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Ian. 2018 1 raspuns
In cartea de munca am perioada de 18 ani din care angajatorul nu si-a platit o parte din contributii. La serviciul...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Ian. 2018 2 raspunsuri
După ce a fost recunoscuta o adeverința de grupa la simularea pentru pensie anticipata,poate fi respinsă la...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua.Sunt nascut in luna 17.10.1968 in municipiul Vulcan,judetul Hunedoara.Am lucrat in grupa 1 de munca in minerit...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2018 1 raspuns
Buna seara! Eu fiind pensionara anticipat partiala cu diminuare de 12% si avand inca 2 ani pana la pensia pentru limita...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2018 1 raspuns
Buna ziua .Ma numesc Onofrei Valeriu nascut in anul 1958 luna noiembrie ziua 17. Am lucrat in grupa 2 100% 4 ani si 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Ian. 2018 1 raspuns

X