ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Conditii prima de instalare"

Buna ziua! Sunt absolvent iulie 2013 studii de master si pana in prezent nu am depus dosar pentru somaj. As dori sa ma angajez si din cate am inteles se ofera o prima de instalare (mentionez ca nu locuiesc in orasul in care urmeaza sa lucrez). Care sunt conditiile pentru a intra in posesia acestei prime de instalare/incadrare . Este nevoie de schimbarea domiciliului sau doar a resedintei?
Ar trebui sa-mi deschid dosar de somaj inainte de a ma angaja?
Ce valoare are aceasta prima de instalare?
Care e perioada de inregistrare la agentiile de somaj? 60 de zile sau 12 luni?

Adaugata in
  • Somaj
  • Juridic
  • Indemnizatii
  • Prime absolventi 2013

Bmari Alint
 User  Bmari Alint a intrebat la 03 Sep. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 04 Sep. 2013
In primul rand ca sa puteti primi acea prima de instalare trebuie sa fiti somer indemnizat. Iar pentru a primi indemnizatie de somaj in calitate de absolvent trebuie sa facet dovada ca in 60 de zile de la data absolvirii nu ati reusiti sa va incadrati in munca potrivit pregatirii, insemnand ca in cele 60 de zile dvs ar fi trebuit sa fiti deja inregistrat la somaj sau la o institutie autorizata pentru cautarea unui loc de munca, astfel incat sa se poata face dovada demersului. Dupa cele 60 de zile puteti depune solicitare pentru indemnizatie, dreptul prescriindu-se in 12 luni de la data absolvirii.

Legea somajului nr. 76/2002 actualizata:

ART. 75
Persoanele care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si, ca urmare a acestui fapt, isi schimba domiciliul primesc o prima de instalare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu de sapte ori valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data instalarii.

ART. 33^1
Valoarea indicatorului social de referinta este de 500 lei.


In cazul acordarii indemnizatiei pentru absolveti, legea prevede:

ART. 17
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;
b) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap in varsta de minimum 16 ani, care nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale.

ART. 38
(1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
................
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);
................
(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 10 zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.

HG 174/2002 privind normele de aplicare a legii 76/2002, actualizata:

ART. 8
(1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. a) din lege se consideră că nu au reuşit sau nu au putut să se īncadreze īn muncă dacă fac dovada că īn perioada de 60 de zile de la data absolvirii s-au īnregistrat la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene sau a municipiului Bucureşti ori la alţi furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, acreditaţi īn condiţiile legii sau care nu se supun potrivit legii condiţiei de acreditare, īn vederea medierii pentru īncadrare īn muncă.
(2) Dovada īnregistrării la furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prevăzuţi la alin. (1), se face cu o adeverinţă eliberată de furnizori, prin care se certifică data īnregistrării persoanei īn evidenţele proprii.



Alte intrebari despre Somaj

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu violeta Georgescu Gratiela Petrescu alexei delimart Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua! Sunt angajata cu CIM din 23.03.2014 pe perioada nedeterminata. Astazi, 25.09.2014m-am decis sa imi depun...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,La punctul C -"Temeiul legal al īncetării raporturilor de muncă sau de serviciu (art. şi act...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 2 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
In situatia in care un angajat beneficiaza intr-un an de concediu medical, de ex. 60 de zile intr-un an , atunci...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club