ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot lua somaj?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Revin cu o intrebare....iau somaj de doua luni...si am gasit un job part-time....unde nu am salariu fix...voi lua doar comisioane in functie de contractele pe care le voi incheia......Am inteles de la cineva ca se poate lua somaj in continuare daca nu depasesti o anumita suma de venit! Este adevarat? Mai pot lua somaj ? Va multumesc.

Adaugata in: Somaj
Lau Andreea
 User  Lau Andreea
a intrebat la 11 Nov. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2012
Numai daca realizati venituri din activitati autorizate conform legii (ca PFA, II, profesii liberale), puteti cumula aceste venituri cu indemnizatia de somaj, daca ele nu depasesc valoarea indiciatorului social de referinta, stabilit la 500 de lei. Daca va incadrati in munca pe baza unui contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata care sa nu depaseasca 12 luni, somajul se va suspenda si veti putea relua acest drept dupa incetarea raportului de munca.

Daca va incadrati in munca cu program normal, pe perioada nedeterminata, veti primi 30% din indemnizatia de somaj pana la expirarea perioadei de somaj deja stabilite.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2012
Art. 34diun Legea 76 din 2002 actualizata

(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă ?ndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
;;;;;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici dec?t valoarea indicatorului social de referinţă, ?n vigoare;

ISR este de 500 lei

Oricum nu puteti incheia contract de munca chiar cu timp partial pentru ca se suspenda indemnizatia de somaj

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2015
Care este actul normativ care mentioneaza studiile necesare pentruca o persoana sa poata fi angajata in functia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns
In urmapublicarii LEGII 97/2015 demodificare aart137 alin (1 ) din LG 53/2003, Codul mcii , suntemobligati sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Mai. 2015 1 raspuns
Va rog ,sa ma lamuriti in legatura cu stagiu de cotizare la pensie in situatiain care am o vechime de 18ani cu contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Avem salariatii care au lucrat sambata si dorim sa le platim orele respective cu 200 %, in acest caz mai este...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 4 raspunsuri
Buna ziua!Ma confrunt cu o alta problema si v-as ruga sa imi oferiti o lamurire daca se poate.Contractul meu de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2015 1 raspuns
nu am depus concediile medicale la casa de sanatate din 2013 pana acum in 2015. Se mai pot depune acum? Care sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2015 1 raspuns

X