ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"somaj"

unui salariat i se desface cim cu art 65 alin 1, la o firma. in cadrul acestei firme, are vechime, deci s ar incadra pentru somaj. insa persoana mai este asociat la o alta firma, deci mai are si venituri din alte surse. i se mai acorda somaj? exista un plafon, al veniturilor din alte surse, care sa nu fie depasit? pe acea adeverinta eliberata de la finante, i se vor specifica si alte venituri, in afara celor salariale?
multumesc!

Adaugata in
  • Somaj

Eu Mika
 User  Eu Mika a intrebat la 10 Apr. 2012

 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului LENUTA POP la 03 Mai. 2012
Incetarea raportului de munca insa trebuie sa aiba loc din motive neimputabile salariatului, mai concret desfiintarea postului. Daca va dati demisia, nu beneficiati de somaj.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului LENUTA POP la 03 Mai. 2012
Preavizul incepe sa curdga din ziua urmatoare celei in care s-a dispus concedierea sau ati fost notificat. Incetarea are loc dupa expirarea preavizului, in ziua imediat urmatoare ultimei zile de preaviz.

Art. 38 - legea 76/2002 actualizata

1 Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a incetarii raporturilor de munca;
b incetarii raporturilor de serviciu;
c incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract.
e incetarii calitatii de membru cooperator;
f incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
g incetarii motivului pentru care au fost pensionate;
h incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca sau de serviciu;
i ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
j incetarii activitatii desfasurate exclusiv pe baza conventiei civile;
k expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. 2 lit. a;
l absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. 2 lit. b;

2 Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. 1, daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 10 de zile de la aceasta data.
3 Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. 1, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
4 Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. 3 este termen de decadere din drepturi.



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului alin dan la 03 Mai. 2012
Da, puteti, daca aceste venituri sunt realizate conform prevederilor legale mai jos redate, din activitati autorizate conform legii si nu din venituri salariale.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lenuta Pop
 User Lenuta Pop a raspuns userului Ioana Popa la 18 Apr. 2012
Va rog sa ma ajutati sa nu gresesc
Un salariat a fost angajat in perioada 22.03.2010 - 01.05.2011 cu 8 ore / zi
In perioada 31.05.2011 - 01.04.2012 cu 1 zi / 8 ore / LUNA
Din 01.03.2012 este angajat cu 8 ore / zi

pentru a putea beneficia de somaj trebuie sa primeasca un preaviz de 20 lucratoare
Intrebarea:
Care este data de inceput si sfarsit de preaviz si cu ce data trebuie sa prezinte dosarul la somaj ?
pentru luna aprilie se fac declaratiile si viramentele in luna mai

26 martie - 24 aprilie preaviz, dosarul la somaj in 25 aprilie - 7 mai ?
pe adeverinta se trece numai pentru luna martie contributia de somaj si nr. ordinului de plata ?

Motivul este distanta mare, nu exista posibilitatea navetei si pe internet comunicarea nu este foarte buna, postul necesitand prezenta zilnica

Multumesc anticipat !


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alin Dan
 User Alin Dan a raspuns userului georgeta ganea la 18 Apr. 2012
daca sunt somer si primesc si venit lunar de complectare pot realiza venituri din alte activitati sub 500 lei de ex fara pierderea lor ?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Ioana Popa la 10 Apr. 2012
Revin cu o completare pentru ultimul paragraf, si anume: asocierea intr-o societate comerciala nu face parte din activitatiile autorizate potrivit legii si ale caror venituri pot fi cumulate cu somajul.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012

Art. 34 alin. 1 din Legea 76/2002 prevede faptul ca somerii prevazuti la art. 17 alin. 1 beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a. au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b. nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
c. nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d. sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.

Potrivit art. 15 alin. 2 din Norma de aplicare a legii 76/2002 actulaizata activitatile autorizate potrivit legii reprezinta acele activitati economice desfasurate catre persoane fizice autorizate - PFA, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii, precum si profesiilor liberale exercitate potrivit legilor speciale.

Art. 15 - Norma de aplicare a legii
1. Somerii prevazuti la art. 17 din lege, care realizeaza venituri din activitati autorizate potrivit legii, vor beneficia de indemnizatie de somaj in conditiile art. 34 alin. 1, respectiv alin. 3 din lege, daca dovedesc ca acele venituri, determinate potrivit art. 6, nu depasesc valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare in luna pentru care se face dovada.

2 Prin activitati autorizate potrivit legii se intelege activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale.

NOTA: ultima modificare a normelor a fost facuta in 2011. Exista posibilitatea ca in alte sursa sa gasiti o renumerotare a articolului 15 din Norma.

Asociatul unic sau administratorul se poate asigura in sistemul de asigurari sociale, daca realizeaza venituri in aceasta calitate, nu poate beneficia de indemnizatie de somaj. Daca insa administratorul/ asociatul unic nu realizeaza venituri in aceasta postura, aprecierea mea este ca el poate beneficia de indemnizatie de somaj ca urmare a incetarii raportului de munca cu art 65 alin. 1 din codul muncii


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2012
ART. 34 din lEGEA 76 DIN 2002
1 Somerii prevazuti la art. 17 alin. 1 beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;


Valoarea indicatorului social de referinta pentru anul 2012 este de 500 lei
In concluzie, se beneficiaza de indemnizatie de somaj daca venitul lunar realizat este mai mic de 500 lei



Alte intrebari despre Somaj

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Un salariat isi depune demisia pe 22.07.2014Va rog sa-mi spuneti daca este corect asa:Preavizul incepe din 23.07 si se...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iul. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avand in vedere faptul ca salariatul are un salariu de incadrare de 900 lei, daca i se aplica o reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iul. 2014 12 raspunsuri
As vrea sa stiu cate ore pot munci pe zi, respectiv pe luna (maxim),in urmatoarele situatii:1. daca toate orele sunt pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iul. 2014 4 raspunsuri
Buna seara.va rog, am nevoie de putin ajutor.sint mamica singura a unui copil cu handicap accentuat.de 9 luni lucrez cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iul. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Pe data de 12.08.2014 as avea de facutincetarea suspendarii unui contract de munca pentru o salariata care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iul. 2014 9 raspunsuri
Somajul este considerat vechime in munca si estapuctat la pensie.Care esteperioada maxima de acordare a somajului si...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iul. 2014 1 raspuns
Video club