ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Inregistrare Contract Colectiv de Munca la nivel de unitate la CCM"

Buna ziua,
Pe ce perioada se poate incheia un Contract Colectiv de Munca la nivel de unitate si daca acesta trebuie inregistrat la ITM ce demersuri trebuiesc facute in acst sens? Cum se stabileste numarul de reprezentanti ai salariatilor mandatati de acestia sa negocieze CCM (1 pers. la 50 de angajati)? Ce capitole obligatorii trebuie sa contina acesta conform legilor in vigoare?
Va multumesc!

Adaugata in
  • Studii de caz

Camelia Bolfa
 User  Camelia Bolfa a intrebat la 16 Nov. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2012

Negocierea si incheierea CCM la nivel de unitate se face prin respectare prevederilor din Legea dialogului social 62/2011 referitoare la acest aspect.

Durata pentru care poate fi incheiat un CCM la nivel de unitate este stabilita de legea dialogului social la minim 12 luni si maxim 24, cu posibilitatea unei singure prelungiri pentru maxim 12 luni.

Art. 141 - Legea 62/2011
(1) Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 luni.
(2) Partile pot hotari prelungirea aplicarii contractului colectiv de munca, in conditiile stabilite de prezenta lege, o singura data, cu cel mult 12 luni.

Repezentantii salariatilor sunt alesi de acestia, prin vot secret. angajatorul nu are dreptul legal sa se implice sau sa influenteze alegerea lor. Legea dialogului social nu prevede care este numarul maxim de reprezentanti ce pot fi alesi, in raport cu numarul salariatilor incadrati in unitatea respectiva.

Art. 134 - Legea 62/2011
Partile contractului colectiv de munca sunt angajatorii si angajatii, reprezentati la negocieri dupa cum urmeaza:

A. din partea angajatorilor:
a) la nivel de unitate, de catre organul de conducere al acesteia, stabilit prin lege, statut ori regulament de functionare, dupa caz;
b) la nivel de grup de unitati, de catre angajatori care au acelasi obiect principal de activitate, conform codului CAEN, constituiti voluntar sau conform legii;
c) la nivel de sector de activitate, de catre organizatiile patronale legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi;

B. din partea angajatilor:
a) la nivel de unitate, de catre sindicatul legal constituit si reprezentativ potrivit prezentei legi sau de catre reprezentantii angajatilor, dupa caz;
b) la nivelul grupurilor de unitati, de catre organizatiile sindicale legal constituite si reprezentative la nivelul unitatilor membre ale grupului;
c) la nivel de sector de activitate, de catre organizatiile sindicale legal constituite si reprezentative potrivit prezentei legi.

Procedura de inregistrare a CCM la ITM este prevazuta pe siteul institutiei - http://www.itmbucuresti.ro/insert.html

La o cautare pe Google veti gasi modele CCM actualizate sau va puteti ghida dupa cele deja existente, publicate pe site-ul Ministerului Muncii - http://www.mmuncii.ro/old/ro/articole0000-00-00contracte-colective-de-munca-2074-articol.html



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton adriana iancu George Andreescu Gratiela Petrescu alexei delimart Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2014
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul unui angajat care a avut cmi suspendat pana la data de 03.04.2014, si suntem in data de 15.09.2014,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Sunt interesat in ce conditii pot iesi la pensie pe baza datelor mele personale de mai jos:- data nasterii:...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua,lucrez intr o unitate de stat din anul 2003, in anul 2007 mi am luat diploma de licenta insa salariul a ramas...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 3 raspunsuri
am un angajat al carui parinte a decedat, cum calculez CO pentru evenimente deosebite si cum le evidentiez pentru a nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 2 raspunsuri
Video club