Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

zi libera platita pt. deces bunic sotie?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca un angajat are dreptul la o zi libera platita in cazul decesului bunicului sotiei?
Va multumesc.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 16 Mai. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 16 Mai. 2012
Totodata, verificati cu angajatorul ce prevede Cotractul colectiv aplicabil sau regulamentul intern in privinta acestor zile. Acolo sunt specificate si rudele pentru care se acorda aceste zile libere. Prevederile de acest gen sunt "inspirate" din contractul colectiv la nivel national iesit din uz in 2011. Insa unii angajatori au preluat si pastrat anumite prevederi, cum ar fi aceasta.

In contractul colectiv suna cam asa:

Art. 61. - 1 Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a casatoria salariatului - 5 zile;
b casatoria unui copil - 2 zile;
c nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi; - e vorba de bunicii directi, ai salariatului care solicita liber
f donatorii de sange - conform legii;
g la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile

In contractele colective la nivel de unitate sau ramura, sau in regulament intern acolo unde nu exista contract colectiv, se regaseste stipulat numarul de zile acordare in astfel de situatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 16 Mai. 2012
Nu functioneaza in cazul rudelor prin alianta cum este cazul de fata. Decesul bunicului sotiei nu reprezinta un eveniment familial deosebit pentru sot, din punct de vedere legal. Se iau in considerare la acordarea acestor drepturi precum zile libere platite in cazul unor evenimente familiale deosebite sau chiar deduceri personale rudele salariatului de gradul I si II, nu si rudele prin alianta. Rudele de gradul I sunt considerate a fi sotia, copii, parintii, iar bunicii directi ai salariatului - de sange - sunt considerate rude de gradul II. Ma indoiesc ca angajatorul va acorda astfel de zile sotului in cazul decesului bunicii sotiei. Cel mai probabil el va putea avea o zi, sau cate are nevoie, de concediu de odihna sau fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului georgeta ganea la 16 Mai. 2012
Multumesc pt.raspuns, ca de obicei prompt.Stiam ca angajatul are dreptul la o zi libera platita pt.decesul bunicului, nu stiam daca "functioneaza" si in cazul rudelor prin alianta.Multumesc inca odata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Mai. 2012
Art. 152 din CODUL MUNCII REPUBLICAT
1 In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
2 Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
La nivelul unitatii trebuiesc stabilite evenimentele familiale si numarul de zile la care au dreptul.
Oricum adresati-va conducerii unitatii cu o cerere, prin care solicitati o zi pentru evenimentul din familie , ulterior anexati la cerere si o copie dupa certificatul de deces

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt nascut in 29.06.1961.Lucrez din data de 14.08.1986.Sunt inginer.Am facut facultatea 5 ani la zi.Am 10 ani lucrati...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Iun. 2018 4 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 1 raspuns