Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Obligativitate folosire tichete de masa nominale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Salutare, ma numesc Constantin Apostu si lucrez la o firma on-line din Romania de 1 an si 8 luni. In momentul angajarii mi s-a zis ca nu se acorda tichete de masa, lucru pe care l-am observat ulterior la cativa angajati care primesc tichete, acestea sunt nominate(completate cu nume, prenume, cnp etc) si am suspiciunea ca angajatorul primeste tichete pt mine dar eu nu le primesc. Este normal acest lucru? Legal este acoperit sau se poate spune ca este un abuz in serviciu?

Domin Balck
 User  Domin Balck
a intrebat la 04 Iun. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns userului Oana Postelnicu la 05 Iun. 2017
"Art. 5. [egalitatea de tratament]
(1) În cadrul rela????iilor de munc???? func????ioneaz???? principiul egalit????????ii de tratament fa???????? de to????i salaria????ii ????i angajatorii.
(2) Orice discriminare direct???? sau indirect???? fa???????? de un salariat, bazat???? pe criterii de sex, orientare sexual????, caracteristici genetice, vârst????, apartenen???????? na????ional????, ras????, culoare, etnie, religie, op????iune politic????, origine social????, handicap, situa????ie sau responsabilitate familial????, apartenen???????? ori activitate sindical????, este interzis????.
(3) Constituie discriminare direct???? actele ????i faptele de excludere, deosebire, restric????ie sau preferin????????, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prev????zute la alin. (2), care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înl????turarea recunoa????terii, folosin????ei sau exercit????rii drepturilor prev????zute în legisla????ia muncii.
(4) Constituie discriminare indirect???? actele ????i faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prev????zute la alin. (2), dar care produc efectele unei discrimin????ri directe. "
Legea 53/2003
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 05 Iun. 2017
Buna ziua,

Tichetele de mas???? nu sunt obligatorii, acordarea acestora reprezinta o optiune a angajatorului si nu o obligatie. Acestea se acorda conform reglementarilor Legii nr. 142/1998 , Contractului colectiv de munca la nivel de unitate (daca este cazul) ,Regulamentului Intern si conform dispozitiilor contractului individual de munca.
Inspectorii ITM pot considera masura discriminatorie acordarea tichetelor de masa unei anumie categorii de salariati.
Legea 48/2002 pentru aprobarea OG 137/2000 privind sanctionarea tuturor formelor de discriminare si Legea 53/2003-Codul muncii, prin art. 5, consacra acelasi principiu constitutional al egalitatii de tratament fata de toti salariatii , in special in exercitarea drepturilor, printre care si cel de a primi un salariu egal pentru munca egala.
“Art. 5
(1) În cadrul rela????iilor de munc???? func????ioneaz???? principiul egalit????????ii de tratament fa???????? de to????i salaria????ii ????i angajatorii.
(2) Orice discriminare direct???? sau indirect???? fa???????? de un salariat, bazat???? pe criterii de sex, orientare sexual????, caracteristici genetice, vârst????, apartenen???????? na????ional????, ras????, culoare, etnie, religie, op????iune politic????, origine social????, handicap, situa????ie sau responsabilitate familial????, apartenen???????? ori activitate sindical????, este interzis????.
(3) Constituie discriminare direct???? actele ????i faptele de excludere, deosebire, restric????ie sau preferin????????, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prev????zute la alin. (2) , care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înl????turarea recunoa????terii, folosin????ei sau exercit????rii drepturilor prev????zute în legisla????ia muncii.
(4) Constituie discriminare indirect???? actele ????i faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prev????zute la alin. (2) , dar care produc efectele unei discrimin????ri directe. “ (Legea 53/2003)

Conform legislatiei in vigoare, tuturor salariatilor le sunt recunoscute drepturile, printre care si cel la plata egala pentru munca egala .


Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri
Buna ziua,Timp de 8 ani, am avut contract de munca cu norma intreaga la o societate si simultan contract cu timp partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2018 1 raspuns
Barbat, nascut la 11.02.1960.- In intervalul 15.09.1981 - 28.05.1986 am lucrat in SN Mangalia grupa 1 de munca.- Din...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2018 1 raspuns
Buna ziua,sunt bărbat născut n 16.07.1966:- m-am angajat la data de 01.08.1984- incorporat n armata la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2018 3 raspunsuri