ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"tichete masa"

Se trec in revisal tichetele de masa acordate salariatilor? Daca da, in ce mod ?

Adaugata in
  • Tichete

Oana-crsitina Hersch
 User  Oana-crsitina Hersch a intrebat la 14 Nov. 2011

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
C Alexandra
 User C Alexandra a raspuns userului Ioana Popa la 22 Iul. 2012
O sa le modificam lunar daca se schimba valoarea lor?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 15 Nov. 2011
Dat fiind faptul ca tichetele de masa sunt impozabile, ele sunt incluse in salariul de baza, si se trec in CIM la clauza privind salarizarea drept alte adaosuri la salariu. Pentru ca in REVISAL se introduc acele sporuri sau adaosuri negociate prin CIM, tichetele de masa trecute in CIM vor aparea in REVISAL. Acolo unde denumirea sporurilor nu este trecuta in revisal, poate fi adaugata.



Alte intrebari despre Tichete

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua, Sunt nascut in data de 10.09.1955 , lucrez din data de 01.05.1973, stagiu militar satisfacut in anul 1975...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Aug. 2014 1 raspuns
Va rog sa-mi spuneti,legal cate lunipoateun angagjatsa-si iafara salarizare, cu aprobarea angajatoruluiVa multumesc![citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua.Daca un salariat are doua contracte,unul cu 8 ore si altul cu timp partial, iar la cel cu 8 ore a fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Aug. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata cu CIM din 23.03.2014 pe perioada nedeterminata. Astazi, 25.09.2014m-am decis sa imi depun...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziuaConform art. 122 (1) Codul muncii se instituie regula de compensare prin ore libere platite in urmatoarele 60...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua.Un salariat lucreaza 4 ore la firma mea si alte 4 ore la alta firma. Este in concediu medical (cod...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Aug. 2014 2 raspunsuri
Video club