Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce inseamna ore suplimentare de munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Daca salariatii lucreaza 11 ore/zi, in regim de santier, cu zile libere acordate astfel incat sa se incadreze in numarul de ore lucratoare din luna (160ore/168ore/176ore/ 184ore), se considera ca au lucrat ore suplimentare?
Mentionez ca repartizarea programului de lucru se face inegal, lucru care este stipulat si in contractul individual de munca al salariatilor.
Va multumesc.

Tanase Maria
 User  Tanase Maria
a intrebat la 21 Iul. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristinel Simonescu
 User Cristinel Simonescu
a raspuns userului Tanase Maria la 17 Aug. 2017
Daca salariatul a lucrat maxim 11 ore/zi, da puteti sa-i compensati din totalul de 168 h din luna, orele suplimentare lucrate astfel.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Tanase Maria
 User Tanase Maria
a raspuns userului Cristinel Simonescu la 03 Aug. 2017
Multumesc pentru raspunsuri.
Daca orele suplimentare sunt compensate cu ore libere platite, este corect ?
De exemplu: luna are 168 ore, salariatii au lucrat cate 11 ore/zi, repartizate astfel incat sa se incadreze in 168 ore/luna. Salariatul primeste in luna respectiva salariul pe o luna, fara a fi platit in plus pentru ore suplimentare, deoarece acestea au fost compensate cu zilele libere din luna. Este corect?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristinel Simonescu
 User Cristinel Simonescu
a raspuns la intrebare la 01 Aug. 2017
Orice depasire a timpului normal de munca (8 ore/zi si de 40 de ore/saptamana), inseamna ore suplimentare, desi se pare ca aveti o repartizare neunitara a orelor in timpul saptamanii, deoarece spuneti ca va incadrati in cele 160/168/176/184 ore/luna, dupa caz.
Oricum ar fi practicarea unui astfel de program inegal pe zile de lucru, trebuie inscris ca atare in CIM.
In concluzie inregistrati ore suplimentare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (HR & Payroll Specialist, SC Societatea de Intretinere si Reparatii Drumuri Timisoara SA)
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2017
Art. 120 - Codul Muncii:
(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.
Salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.
Art. 114:
Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2018
Doamna, nascuta in 1964, cu vechime in nunta 33 ani, Cand are dreptul la pensionare anticipata?Dar la lumita de varsta?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Iul. 2018 1 raspuns
Buna ziua.Nascut in 08.06.1958.Am lucrat 13 ani in grupa Ia(conditii speciale) de munca,procentaj 100%, pentru care...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Iul. 2018 1 raspuns
Doresc sa stiu data la care ma pot pensiona anticipat, avand in vedere urmatoarele:Data nasterii: 21 Iunie 1960;Stagiu...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Iul. 2018 1 raspuns