ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Reducere program pentru alaptat"

Buna ziua,
Ma voi intoace la serviciu dupa 1 an de concediu de crestere a copilului conform Oug 111/2010. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul legal la program redus de 6 ore, pentru alaptat, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. Parerile sunt impartite, unii spun ca da, altii ca nu.
Va multumesc

Adaugata in
  • Timp de munca

Carmen Felea
 User  Carmen Felea a intrebat la 28 Feb. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 28 Feb. 2012
Legea insa pune ca nu aveti dreptul legal la program redus pentru alaptare. Aceasta reducere se adreseaza mamelor care alapteaza, pana la implinirea varstei de 1 an de catre copil. - OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca, art. 17.


Art. 17
1 Angajatorii sunt obliga??i sÄ? acorde salariatelor care alÄ?pteazÄ?, ??n cursul programului de lucru, douÄ? pauze pentru alÄ?ptare de c??te o orÄ? fiecare, p??nÄ? la ??mplinirea v??rstei de un an a copilului. ?Žn aceste pauze se include ??i timpul necesar deplasÄ?rii dus-??ntors de la locul ??n care se gÄ?se??te copilul.



Alte intrebari despre Timp de munca

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Viviana Serni adriana iancu Radu Anton George Andreescu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,pentru un salariat care lipseste nemotivat de 10 zile, ce demersuri trebuie facute?Mentionez ca am luat...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua!As dori sa stiu cu ce data pot intocmi actele aditionale pentru majorarea salariului (la 975 lei), daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce cursuri trebuie facute pentru ca un angajat sa poata tine evidenta salariatilor, sa le...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Dec. 2014 1 raspuns
Buna seara,Daca am cerut incetarea contractului de munca cu acordul partilor ( art.55 lit.B), cu data de 15.12.2014 (...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Dec. 2014 3 raspunsuri
Buna dimineata!Am urmatoarea speta........... un salariat are un cim pe perioada determinata pana la data de 19.12.2014...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 1 raspuns
Buna ziua, evaluarea angajatilor este obligatorie? daca da, este o perioada cand se face evaluarea? la un an de cand e...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Dec. 2014 2 raspunsuri
Video club