ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"zi libera 15 august"

In cazul in care salariatii firmei noastre vor lucra pe data de 15.08.2012, iar angajatorul va acorda liber in alta zi, este o problema? Pe langa ziua libera pe care o va da mai trebuie sa acordam salariatilor si un spor? Pentru a fi acoperiti pentru ziua de 15.08.2012 in care se va lucra, trebuie sa intocmesc o decizie interna la nivel de firma? Va multumesc.

Adaugata in
  • Timp de munca

Pah Crrn
 User  Pah Crrn a intrebat la 15 Aug. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 15 Aug. 2012
Nu, nu este nicio o problema, angajatorul respecta legea intr-un astfel de caz. Compensarea zilei de sarbatoare lucrate se face fie prin acordarea altei zile libere in urmatoarele 30 de zile fie printr-un spor la salariu de minim 100% la salariul de baza corespunzator perioadei lucrate. Nu se acorda ambele tipuri de compensari.

Nu intocmiti nicio decizie, acest lucru va fi trecut in pontaj.



Alte intrebari despre Timp de munca

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Video club