ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Beneficii pentru angajati, contributii pentru angajatori


de Clublegislatiamuncii.ro la 05 Aug. 2011


Daca o companie plateste chiria pentru un angajat, cum se taxeaza acest avantaj in natura? Este exclus din baza de calcul pentru contributiile sociale?


    Conform prevederilor art. 55 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, contravaloarea folosintei locuintei de serviciu nu este inclusa in veniturile salariale ??i nu este impozabila, iar conform art. 296 indice 15 Codul fiscal lit.c), contravaloarea folosintei locuintei de serviciu nu se cuprinde in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii.

    Conform art. 29 alin. (1) din Norma metodologica pentru punerea in aplicare a prevederilor Legii locuintei nr. 114/1996, locuintele de serviciu fac parte din patrimoniul agentilor economici sau al institutiilor publice centrale ori locale si se administreaza in interesul acestora prin inchiriere salariatilor proprii, contractul de inchiriere fiind accesoriu la contractul individual de munca.

    A??adar, pentru ca o locuinta sa fie considerata locuinta de serviciu, este obligatoriu ca punerea acesteia la dispozitia salariatului sa fie justificata prin specificul activitatii, iar locuinta sa faca parte din patrimoniul angajatorului si sa fie administrata prin inchiriere de catre salariat, contractul de inchiriere fiind accesoriu la contractul individual de munca (art. 51 si art. 53 din Legea locuintei nr. 114/1996, republicata).

Numai in aceasta situatie:

•    sunt deductibile la determinarea profitului impozabil cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, in limita suprafetelor prevazute de Legea nr. 114/1996, care se majoreaza cu 10% [art. 21 alin. (3) lit. l) din Codul fiscal];

•    contravaloarea folosintei nu este considerata avantaj in natura pentru salariat.

    In situatia in care locuinta este pusa la dispozitia salariatului fara respectarea dispozitiilor specifice locuintei de serviciu, atunci folosinta acesteia este considerata avantaj in natura pentru salariat urmand sa intre contravaloarea folosintei acesteia in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii.

Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

1 comentarii

Comentarii



Babii Stefan 2020-01-22 16:33:44

Bun? ziuaMuncesc la Fran??a de un an ??i 4 luni cu contract de munc? pe perioad? nedeterminat? ,de aproape dou? luni stau acas? (odihn?for??at?)(nu este de munc?)trebuie angajatorul s? m? pl?teasc? ceva sau nu?

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns