Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

In ce conditi se poate reporta concediul de odihna de pe un an pe altul?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ce motive le putem lua drept justificative pentru reporatrea concediului de pe un an pe altul, in cazul in care alariatul are "mult de lucru"si nu isi poate lua se poate reporta, in ce conditii si ce docuemnte trebuie intocmite?
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

M. Andreea
 User  M. Andreea
a intrebat la 04 Dec. 2015
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 06 Dec. 2015
Art 146 din Codul muncii, statorniceste mai multe reguli privin acordareasi efectuarea concediului de odihna.
Efectuarea concediului de odihna in urmatoarele 18 luni este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in CCM.
Daca nu sunt clauze prevazute in CCM, concediul se acorda in urmatioarele 18 luni.
Exemplu de situatii introduse in CCM cand efectuarea concediului in urmatorele 18 luni este permisa:concediul nu a putut fi efectuat din motive medicale, ca urmare a proiectelor in care a fost implicat salariatul, ca urmare a detasarii salariatului chiar inainte de data efectuarii concediului de odihna programat, participarea la cursuri de formare profesionala.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Sunt nascut in13.02.1959.Am 34 ani si cinci luni stagiu de cotizare, din care 5 ani si 6 luni, grupa a-2-a.Sunt fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Apr. 2019 2 raspunsuri
Am29 ani, sunt persoana cu handicap accentuat, gradul II din nastere, ; Am lucrat 11 ani si 2 luni, din 01.02.2008 pana...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Apr. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua , Sunt nascut la 01/03/1961, si am o vechime in munca de 30 ani din care 8 ani in grupa I ( minerit)Mentionez...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Apr. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Sunt (nascuta la 19.08.1955) pensionata din 19.10.2013 cu reducere 2 ani pt 11 ani lucrati in grupa 2...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Apr. 2019 1 raspuns