Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Mi s-a intocmit corect deciia de lichidare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am depus in data de 10.06.2015 o cerere de incetare cu 55 b, mi s-a inregistrat in data de 10.06.2015, in data de 12.06.2015 mi s-a intocmit decizia de lichidare in care scrie ca inceteaza cim cu data de 16.06.2015. Este corect, data de transmitere si nr.revisal nu este trecut pe decizie. Nu era corect sa fie inregistrata in 15.06.2015, si transmsa in 15 sau in 16.06 si transmisa in 16 sau la 5 zile lucratoare cat este mentionat timp de transmitere pt.decizi?

Adaugata in: Concediere Incetare cim
M. Andreea
 User  M. Andreea
a intrebat la 16 Iun. 2015
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului M. Andreea la 16 Iun. 2015
Cat timp data incetarii este cea mentioanta in cererea dvs. si nu au intervenit situatii care sa duca la modificarea ei, atunci nu aveti de ce sa va faceti probleme. Incetarea este facuta corect la data agreata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
M. Andreea
 User M. Andreea
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Iun. 2015
Am cerut incetare in data 16.06.2015 cu art.55 lit.b, si dansii mi-au emis decizia in data de 12.06.2015 cu incetare in 16.06.2015.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Iun. 2015
Nu se trece in Decizie data de transmitere a deciziei in Revisal, pe de o parte. Pe de alta, nu stiu care este data incetarii pe care ati specificat-o in cerere. In cazul in care aceasta data este 16.06.2015 atunci data de incetare trecuta in decizie este corecta. Nu se aplica aici prevederea referitoare la cele 5 zile lucratoare pentru transmiterea deciziei pentru ca nu este incetare de drept, ci cu acordul partilor. Decizia in mod normal se intocmeste si se transmite in data incetarii sau in ziua lucratoare imediat urmatoare, pentru cazurile in care incetarea are loc intr-o zi nelucratoare.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2019
In data de 12.06. mi-am inaintat demisia la firma X, aceasta notificare fiind pentru demisie fara preaviz, incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
AM O VECHIME DE 45 ANI .Cum se calculeaza valoarea pensiei daca conform legii este calculata la 35 ani?[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2019 1 raspuns