Zile libere 12 norma
ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A
Urmareste
Buna ziua! Sunt Sfiriac Laura, lucrez la o scoala speciala cu norma de 12 ore, nu stiu daca am dreptul la zile libere, lucrez 12 cu 24 adica intr-o zi dimineata de la ora 8- 20 seara, a doua zi de noapte, am 2 zile libere, dar din octombrie 2012 nu am mai lucrat decat 8 ore, pe motiv ca a fost vacanta clasele 1-4 iar cei din clasele 5-8 au plecat acasa la sfarsitul saptamanii; ca sa ma intelegeti scoala are si internat, de cate nopti as avea nevoie pentru a putea fi platite noptile. In total suntem 3 asistente cu norma intreaga si eu la jumatate. Am impresia ca sunt nedreptatita.
Buna ziua! Sunt Sfiriac Laura, lucrez la o scoala speciala cu norma de 12 ore, nu stiu daca am dreptul la zile libere, lucrez 12 cu 24 adica intr-o zi dimineata de la ora 8- 20 seara, a doua zi de noapte, am 2 zile libere, dar din octombrie 2012 nu am mai lucrat decat 8 ore, pe motiv ca a fost vacanta clasele 1-4 iar cei din clasele 5-8 au plecat acasa la sfarsitul saptamanii; ca sa ma intelegeti scoala are si internat, de cate nopti as avea nevoie pentru a putea fi platite noptile. In total suntem 3 asistente cu norma intreaga si eu la jumatate. Am impresia ca sunt nedreptatita.
Adaugata in:
User Sfiriac Laura
a intrebat la 28 Dec. 2012
a intrebat la 28 Dec. 2012
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro
pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
Primesti gratuit raportul "REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri"!
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro
pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
Primesti gratuit raportul "REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri"!
4 raspunsuri
Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Dec. 2012
a raspuns la intrebare la 28 Dec. 2012
Orele de noapte nu este neaprat sa fie platite, ele pot fi compensate cu o reducere a programului de lucru din ziua respectiva in care urmeaza sa efectuati program de noapte, cu o ora, de la 8 la 7 ore.
Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Dec. 2012
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Dec. 2012
Plata sporului este conditionata de numarul de ore lucrate in intervalul orar mentionat, va contrazice chiar articolul pe care l-ati redat. Salariatul trebuie sa lucreze minim 3 ore din programul normal de lucru in intervalul 22:00 - 6:00 pentru a beneficia de sporul de 25%.
User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Dec. 2012
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Dec. 2012
Art. 126 din codul muncii republicat
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Dec. 2012
a raspuns la intrebare la 28 Dec. 2012
Se platesc cu spor de noapte toate orele prestate in intervalul 22.00-6.00.Nu este conditionata plata acestui spor de un nr de ore lucrate in intervalul pe care l-am mentionat
Alte intrebari despre Drepturi salariale
- Este legal ??i corect modul de calcul al salariului? [1 raspuns]
- Indemnizatia de hrana se inregistreaza in Revisal? [3 raspunsuri]
- Vechime in invatamant in perioada CIC? [1 raspuns]
- Care sunt drepturile salariatilor pensionari incadrati la Plata cu ora [5 raspunsuri]
- Ref.aplicare deducere personala [2 raspunsuri]






[0]
[0]




