Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

conventie civila de prestari servicii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ma puteti ajuta !
Am iesit la pensie la limita de varsta avand calitatea de functionar public.
Pot incheia cu institutia o conventie civila tinand cont ca am o pensie foarte mica si nu depasesc salariu mediu pe economie impreuna cu pensia ?
Problema este ca persoana care se ocupa cu resursele umane nu stie daca este legal sau nu .Multumesc.



Corina Balaban
 User  Corina Balaban
a intrebat la 13 Mar. 2014
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Corina Balaban
 User Corina Balaban
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Mar. 2014
multumesc mult pentru raspuns
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Da, legal puteti. Puteti incheia chiar si contract individual de munca, pe perioda determinta sau nedeterminata, in functie de cum se negociaza. Ca temei legal vor fi Codul muncii, art. 12 sau 83, coroborat cu art. 118 din legea pesiilor nr. 263/2010. In calitate de pensionar pentru limita de varsta puteti cumula venituri profesionale cu pensia, de orice natura.

Trebuie sa aveti insa grija ca daca activitatea este una de natura dependenta caracterizata prin relatii de subordonare si derulata cu regularitate, atunci nu este potrivita conventia civila si se incalca legea, cum nu ar fi potrivit nici contractul deprestari servicii. Numai daca activitatea este una ocazionala se poate incheia fara probleme un astfel de contract.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2019
nascut in 17.04.1962,salariat din 28.02.1980 pana in prezent.In perioada 1980-1986 am lucrat:4 ani si 8 luni gr.a-II-a...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Dec. 2019 2 raspunsuri
buna ziua.in perioada ccc se cumuleaza zile de concediu?am tot vazut pe grupurile de mamici ca sunt unele persoane care...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Dec. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua . Am PFI ca Asistent Medical Generalist .Sunt singura angajata.Pe baza contractului de prestari servicii emit...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Dec. 2019 1 raspuns
Am fost student 3 ani intr-o facultate militara de geniu si ofiter active 3 ani. Vreau sa stiu cum pot valorifica acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Dec. 2019 1 raspuns
BunÄ? ziua, Data na??terii 23.01.1963. Am lucrat ??n grupa 2 din 01.08.1981 p??nÄ? ??n apr. 2001: 19 ani ??i 9 luni....[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Dec. 2019 2 raspunsuri
Sunt nÄ?scut in data de 15.05.1966 ,angajat din data de 02.08.1982 p??nÄ? ??n prezent, am 37 de ani si 3 luni vechime,...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Dec. 2019 1 raspuns