Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Recalculare pensie pentru limita de vrstă?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am un coleg care este pensionat normal pentru limită de vrstă cu stagiu complet de cotizare.După pensionare s-a angajat la o firmă privată cu CIM pe durată determinată(1 an) cu 2 ore/zi.Firma a plătit toate contribuțiile la zi.Cnd poare cere recalcularea pensiei prin adăugarea punctajului aferent timpului lucrat după pensionare.

Ion Enea
 User  Ion Enea
a intrebat la 19 Aug. 2015
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Aug. 2015
Poate face cerere de recalculare in baza art.107 din Legea 263 din 2010 si art 134 din HG 257 DIN 2011 .Cel mai bine dupa ce expira contractul de munca incheiat pe perioada determinata de timp.Legea nu restrictioneaza in termen anume cand poate fi ceruta recalcularea.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu alexei delimart Ioana Popa adriana iancu Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Un pensionar din ??nv????m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( m? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns