Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediul de maternitate (126 zile) este plafonat sau nu?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Numele meu este Aura Petre si am o nelamurire vis a vis de calculul sumei care se plateste in perioada celor 126 de zile de concediu de maternitate. Mai am cca 2 luni si voi intra in concediu de maternitate, iar colega mea de la resurse umane sustine ca exista un plafon si pentru aceasta bonificatie, ca si in cazul indemnizatiei.

Eu stiu ca se aplica la salariul brut din care se scade contributia la CAS, 85%, luand in calcul ultimele 6 luni. Dar raspunsul este ca suma finala este plafonata.

Ma puteti lamuri, va rog?

Multumesc anticipat.

O zi buna,
Aura

Adaugata in: Resurse umane
Aura Petre
 User  Aura Petre
a intrebat la 07 Mai. 2014
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Aura Petre
 User Aura Petre
a raspuns userului Ioana Popa la 08 Mai. 2014
Buna dimineata!

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Din pacate nu ne incadram la maxim, dar este bine de stiut.

O zi frumoasa!
Aura Petre
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Mai. 2014
Art. 6 - OUG 158/2005
(8) Baza lunară de calcul a contribuţiei pentru concedii şi indemnizaţii pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) nu poate fi mai mare dec?t produsul dintre numărul asiguraţilor din luna pentru care se calculează contribuţia şi valoarea corespunzătoare a 12 salarii minime brute pe ţară.
(9) Baza de calcul lunară a contribuţiei pentru concedii şi indemnizaţii pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2) nu poate depăşi plafonul a 12 salarii minime brute pe ţară.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Mai. 2014
Baza de calcul lunara se plafoneaza conform OUG 158/2011 la maxim 12 salarii minime brute. Daca venitul dvs. brut unar depaseste aceasta valoare (850 x 12 mai precis), atunci se va plafona si este corect ceea ce vi s-a spus de la resurse umane.

Nu se scad 85% din salariul brut, se stabileste o baza de calcul in functie de veniturile realizate in cele 6 luni anterioare, iar la aceasta baza de calcul se aplica cei 85%. CAS se scade dupa ce se stabileste indemnizatia lunara, in functie de baza de calcul stabilita anterior.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2019
nascut in 17.04.1962,salariat din 28.02.1980 pana in prezent.In perioada 1980-1986 am lucrat:4 ani si 8 luni gr.a-II-a...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Dec. 2019 5 raspunsuri
Buna ziua . Am PFI ca Asistent Medical Generalist .Sunt singura angajata.Pe baza contractului de prestari servicii emit...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Dec. 2019 1 raspuns
Bun? ziua, Data na??terii 23.01.1963. Am lucrat ??n grupa 2 din 01.08.1981 p??n? ??n apr. 2001: 19 ani ??i 9 luni....[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Dec. 2019 2 raspunsuri
Sunt n?scut in data de 15.05.1966 ,angajat din data de 02.08.1982 p??n? ??n prezent, am 37 de ani si 3 luni vechime,...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Dec. 2019 1 raspuns
Sunt nascuta 1963.07.13, am activat 8 luni ca muncitor necalificat(1982.12.22-1983.08.15),dupa care am urmat 6ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Dec. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sotul meu a lucratpe baza de contract de munca in Federatia Rusa timp de doi ani si opt luni (martie...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Dec. 2019 1 raspuns