Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cat reprezinta anii de facultate in calculul pensiei?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
La calculul pensiei se adauga si perioad facultati,
Cum se face calculul si cat reprezinta facultatea in calculul pensiei? Este o valoare fixa pentru fiecare an de facultate?
Multumesc.
























Adaugata in: Pensii Calculul pensiei
Alexandrina Serbanescu
 User  Alexandrina Serbanescu
a intrebat la 27 Ian. 2018
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Ian. 2018
Facultatea reprezinta stagiu asimilat la acordarea pensiei.Pe perioada facultatii la calculul pensiei se ia salariul minim pe tara din anii respectivi.Art. 164 din Legea 263 din 2010
(1) Pentru perioadele necontributive care, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, au constituit vechime in munca utila la pensie, la determinarea punctajului lunar al persoanei se utilizeaza salariul minim pe economie, brut sau net, dupa caz, sau salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective.
(2) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua!La o societate comerciala, dupa incheierea contractului individual de munca pentru functia X, cu anexa la CIM...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Apr. 2018 3 raspunsuri

X