ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Grupa 2 de munca"

Buna seara, ma numesc TEPEI CORNEL si am 21 de ani in grupa 2 a, cati ani mi se acorda. Multumesc.

Adaugata in
  • Pensii

Cornel Tepei
 User  Cornel Tepei a intrebat la 02 Nov. 2012

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cornel Tepei
 User Cornel Tepei a raspuns userului georgeta ganea la 04 Nov. 2012
Multumesc mult. Am citit articolul 55 si tabelul 1, dar de ce nu se ia in considerare 21 de ani, nu 20, am cotizat pentru grupa a 2 -a 21 de ani, care este explicatia? Multumesc mult. O seara buna va doresc.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului georgeta ganea la 04 Nov. 2012
La 20 de ani de grupa de munca reducerea varstei este de 4 ani si 6 luni, la 22 de ani impliniti reducerea este de 5 ani.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului georgeta ganea la 04 Nov. 2012
Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)




20 4 6
22 5 ?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2012
Art. 158 din LEGEA 263 DIN 2010
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.
Incepand cu data de 01.04.2011, reducerea varstei de pensionare pentru lucru in conditii de grupa a II de munca, se aplica tabelul 1 de la art 55 din Legea 263 din 2010 in conditiile in care aveti stagiu complet de cotizare.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cornel Tepei
 User Cornel Tepei a raspuns userului Mariana Bunta la 04 Nov. 2012
Multumesc, dar grupa a 2 a prevede 3 luni pentru fiecare an in grupa 2 a, de ce nu se mai acorda 3 luni si cum poate actiona pe modificare retroactiv. Multumesc mult.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara) a raspuns la intrebare la 03 Nov. 2012
Pentru 21 de ani lucrati in grupa a 2-a 100% vi se reduce varsta standard de pensionare cu aprox. 4 ani si 8 luni.



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Gratiela Petrescu Ioana Popa George Andreescu Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2014
In urma unei adunari generale mi s-a modificat functia , datorita faptului ca nu aveam atestatele necesare. Ce se mi se...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua,Am o demisie cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Ultima zi de preaviz, in care angajatul va lucra efectiv, va...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Vreau sa angajez pe cineva cu perioada determinata adica de pe 15.10.2014 pana pe 15.11.2014, tipul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua!Cum se calculeaza indemnizatia (media) zilnica pentru un concediu de odihna in urmatorul caz:Un salariat a...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Oct. 2014 1 raspuns
Buna seara,Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Pentru o salariata care a fost in CIC, dupa care s-a intors si si-a dat demisia in aceeasi zi , avem de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Oct. 2014 1 raspuns
Video club