ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Desfiintare post


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi spuneti daca voi concedia pe cine cu art 65- desfiintarea postului, pentru a beneficia de somaj, mai pot angaja pe acel post?


Adaugata in: Somaj
Pah Crrn
 User  Pah Crrn
a intrebat la 01 Oct. 2012

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Oct. 2012
Nu exista un termen minim sau maxim privind reinfiintarea postului. Salariatul are intr-adevar 45 de zile pentru depunerea contestatiei, de la data comunicarii deciziei, insa termenele date de instanta pentru proces sunt destul de indepartate, merg pana la 1 an, chiar 2, pentru proceselor a caror cauza nu este una urgenta, asa cum se intampla cu anumite fapte penale grave. Astfel ca puteti reinfiinta postul oricand, somajul salariatului concediat nu va fi cu nimic afectat de acest lucru. Insa daca, odata cu judecara, instanta va decide repunerea in drepturi a salariatului, el va avea prioritate. Ceea ce inseamna ca fie va pleca noul salariat, fie veti crea un al doilea post echivalent.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 01 Oct. 2012
Chiar definitia articolului este desfiintarea postului, deci nu puteti incadra alta persoana pe postukl desfiintat decat eventual dupa o anumita perioada cand se va pune problema reinfiintarii acestuia. Personal recomand ca posturile desfiintate sa se reinfiinteze dupa caz, dupa cel putin 45 de zile calendaristice, cat este termenul de contestare in instanta a persoanei concediate.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2015
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Avem un salariat cu cim suspendat (cfp) pina la 30 iunie 2015 si a facut cerere pentru prelungirea cfp va rog frumos sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca se mai acorda tichete de masa cand o Soicetate este in insolventa.[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Am un salariat angajat cu CIM cu 2 ore/zi si trebuie sa ii modific salariul in urma cresterii salariului minim...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 5 raspunsuri

X