ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Standard ocupational si programe de formare a adultilor


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt persoana juridica, furnizor autorizat de programe de formare. Vreau sa organizez un curs, insa pentru acest curs am observat ca nu exista standard occupational. Ce am de facut?

Zorban Tache
 User  Zorban Tache
a intrebat la 28 Iun. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
George Andreescu
 Expert George Andreescu (Specialist, Morgan Sol Romania)
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2011
Conform Art.13 din ORDONANTA nr. 129 din 31 august 2000 privind formarea profesionala a adultilor arata:

1Furnizorii de formare profesionala care solicita organizarea de programe de formare profesionala ??n ocupatii pentru care nu exista standarde ocupationale, respectiv standarde de pregatire profesionala, pot elabora proiecte de standarde ocupationale care se supun spre aprobare Consiliului National de Formare Profesionala a Adultilor.

2??n cazul neaprobarii proiectului de standard ocupational de catre Consiliul National de Formare Profesionala a Adultilor ??n termen de 9 luni de la autorizare, furnizorul de formare profesionala poate organiza un nou program de formare profesionala pentru ocupatia respectiva numai dupa aprobarea standardului ocupational.

Alte intrebari despre Cariera si performanta

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 2 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns