ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

baza de calcul concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am o intrebare legata de o salariata care s-a intors din concediu pentru crestere copil pana la 2 ani. Reincepe activitatea incepand cu data de 10.09.2013.
In octombrie 2013 vine cu 3 zile concediu medical.

Cum se determina baza de calcul a indemnizatiei de concediu pentru incapacitate de munca?

Multumesc,
Violeta

Violeta Andrei
 User  Violeta Andrei
a intrebat la 11 Oct. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Oct. 2013
Multumesc pentru atentionare! Am ramas eu cu o idee gresita.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 11 Oct. 2013
Plus ca si in baza OUG 148/2005 se poate intampla sa fie persoane in concediu de la 3 la 7 ani pentru copilul cu handicap, deci se tine cont de perioada in cauza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 11 Oct. 2013
In ce temei este abrogata OUG 148/2005? Acest cadrul normativ a fost modificat chiar in 2011 si in 2012 prin OUG 124/2011 si legea 166/2012. Inca se mai aplica ambele ordonante, pentru ca inca exista copii nascuti inclusiv in 2010. Mai ales daca este vorba de un copil cu handicap unii parinti sunt pot fi inca in concediu la aceasta ora. Cum modificati un act normativ abrogat, printr-o lege recenta, nu stiu. Dar personal nu stiu sa fie posibila procedura. Aveti grija la informatiile transmise.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 11 Oct. 2013
ART 8 DIN oug 158 din 2005
(1) Stagiul de cotizare ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din ?nsumarea perioadelor:

;;

c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, de p?nă la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei ?n vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv perioadele ?n care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevăzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Rectific OUG 111 DIN 2010
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2013
Din media veniturilor din utlimele 6 luni anterioare celei cu concediu medical. In situatia de fata venitul luat in calcul este indemnziatia pentru crestere copil din ultimele 6 luni anterioare. Salariata trebuie sa obtina o adeverinta de la institutia care i-a platit acest drept si pe baza ei veti face calculul.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2013
1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, p?nă la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


;;;;

c) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani sau, ?n cazul copilului cu handicap, de p?nă la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu v?rsta cuprinsă ?ntre 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit..


OUG 148 DIN 2005 este abrogata dar se aplica la fel in baza OUF 111 DIN 2010

Alte intrebari despre Contributii sociale

Eroare conectare :