ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contributie la pensie pe perioada certificat mrdical preluat de casa de sanatate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Firma la care a luctat salariatul s-a inchis(lichidat), salariatul avand certificat de boala pana in luna februarie( vizat de medicul expert), din punct de vedere al contributiei la pensii care este statutul sau? Perioada intre lichidarea firmei si data ultimei zile de boala de pe certificat , se considera perioada contribuita la sistemul de pensii?
Exista un termen de la data incetarii cim pana la data cand trebuie intocmit dosarul pentru preluarea certificatului medical pentru plata, de Casa Judeteana de Sanatate?

Maria Dragan
 User  Maria Dragan
a intrebat la 30 Ian. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului MARIA DRAGAN la 07 Feb. 2014
Poate fi o modalitate de urmarit a situatiei relatate de dvs.CNPP nu se prea achita de aceasta obligatie dar se poate solicita individual fara obligatii pecuniare

Art. 35 din HG 257 DIN 2011
(1) Stagiul de cotizare se certifica asiguratilor, din oficiu, o data la 2 ani, de catre CNPP si casele de pensii sectoriale.
(2) Certificarea prevazuta la alin. (1) se face prin emiterea si comunicarea catre asigurati a Certificatului privind stagiul de cotizare in sistemul public de pensii.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maria Dragan
 User Maria Dragan
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Feb. 2014
Multumesc frumos, asa credeam si eu.O zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
Din cate am citit in ce priveste stagiul de cotizare la pensie pe perioada concediului medical dupa incetarea CIM si pana la expirarea acestuia nu am gasit o reglementare.
Perioada de concediu medical este contributiva in sistemul public de pensie in sensul ca se retine CAS calculat la 35% din salariu mediu brut pe tara dar nu stiu cum se asigura evidenta platii aceste contributii in asa fel in care sa se constituie si stagiu de cotizare.Astept si eu un alt punct de vedere pentru lamurirea acestui aspect.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
art 36 din OUG 158 DIN 2005 actualizata
2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului p?nă cel mai t?rziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de către:

a) angajator, cel mai t?rziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;

b) instituţia care administrează bugetul asigurărilor pentru şomaj, p?nă la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;

c) casa de asigurări de sănătate, p?nă la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (2) şi pentru persoanele prevăzute la art. 23 alin. (2) şi la art. 32.


Detalii: http://legeaz.net/oug-158-2005/art-36-alte-dispozitii-privind-indemnizatiile-de-asigurari-sociale-de-sanatate
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maria Dragan
 User Maria Dragan
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Ian. 2014
Multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Ian. 2014
Daca pe perioada mentionata este in concediu medical atunci da, se considera perioada contributiva la sistemul de pensii si se ia in calcul ca stagiu de cotizare, nu si ca vechime in munca.

Daca este doar certificat de incadrare in grad de invaliditate, acest lucru nu ii da statut de asigurat al sistemului asigurari sociale de stat (pensii).

Certificatul medical se prezinta dupa incetarea contractului, catre Casa de Sanatate, si persoana este preluata in plata. Nu este prevazut un termen in cuprinsul legii in acest sens, dar un certificat medical trebuie prezentat catre platitor pana cel tarziu la data de 5 a lunii urmatoare a celei in care a fost emis. Luati legatura cu cei de la Casa de Sanatate sa va indrume in privinta pasilor de parcurs pentru a fi preluat in plata. In principiu ei ar trebui sa aiba informatia privint incetarea raportului de munca de la angajator.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
Bun? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proast?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri