Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

calitate de coasigurat daca beneficiaza de indemnizatie handicap


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Un salariat are sotia care beneficiaza de indemnizatie pentru persoana cu handicap (2 copii minori cu autism) poate fi trecuta in intretinerea acestuia (sa aiba calitate de coasigurat)?
Va multumesc!

Adaugata in: Deduceri
Hermina Hermina
 User  Hermina Hermina
a intrebat la 19 Ian. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 20 Ian. 2016
Potrivit art. 5. 6. Lege nr. 448/2006, expresia asistent personal al persoanei cu handicap grav are urmatoarea semnificatie: "persoana care supravegheaza, acorda asistenta si ingrijire copilului sau adultului cu handicap grav, pe baza planului de recuperare pentru copilul cu handicap, respectiv a planului individual de servicii al persoanei adulte cu handicap"
Art. 35. Lege nr. 448/2006
Persoana cu handicap grav are dreptul, in baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal.
Eu cred ca, prsoana respectiva este incadrata cu contract individual de munca in functia de asistent personal. In aceasta situatie, beneficiaza de asigurare de sanatate, cu plata contributiei.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2020
firma ma obliga sa platesc eu medicina muncii anuala cui ma pot adresa cu reclamatie deoarece nu angajatul trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut in data de 27.09.1968, lucrez din data de 17.09.1986, am lucrat 4 ani si 3luni in grupa deosebita...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2(...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 1 raspuns