ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

De ziua Femeii, tichete cadou


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Se impoziteaza tichete cadou in valoare de 100 lei/pers acordat femeilor din unitate de ziua femeii?Au fost acordate din cota de 2% cheltuieli sociale.

Saedna Dumitrescu
 User  Saedna Dumitrescu
a intrebat la 11 Iul. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
George Andreescu
 Expert George Andreescu (Specialist, Morgan Sol Romania)
a raspuns la intrebare la 27 Iun. 2011
Tichetele cadou acordate potrivit Legii 193/2006 dupa data de 1 iulie 2010 reprezinta avantaje impozabile ca urmare a includerii lor in cadrul art. 55 alin. 3 din Codul fiscal. Normele metodologice pentru aplicarea art. 55 alin. 3 din HG 791/2010 arata la pct. 70 lit. i ca indiferent daca angajatorul acorda tichete cadou pentru destinatiile si in cuantumul prevazut de art. 55 alin. 4 lit. a din Codul fiscal, vor fi considerate venituri asimilate salariilor si impozitate precum orice avantaje in natura.

In consecinta, pentru tichetele cadou acordate salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie, indiferent de valoare, se datoreaza impozit pe venit.

Alte intrebari despre Deduceri

Eroare conectare :