Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

deducere pentru copil avut in intretinere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat ( o mama )poate beneficia de deducere pentru copilul avut in intretinere in cazul in care copilul este student si are o pensie de urmas, tatal fiind decedat ? Mama este singura, nu s-a recasatorit.

Silviu Ivan
 User  Silviu Ivan
a intrebat la 04 Mar. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silviu Ivan
 User Silviu Ivan
a raspuns userului adriana iancu la 06 Mar. 2016
multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Mar. 2016
Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pâna la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 300 lei lunar, cu exceptia veniturilor prevazute la art. 62 lit. o), w) si x) Codul fiscal si/sau a pensiilor de urmas cuvenite conform legii, precum si a prestatiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Asadar, salariata beneficiaza de deducere pentru copil.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2020
firma ma obliga sa platesc eu medicina muncii anuala cui ma pot adresa cu reclamatie deoarece nu angajatul trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2(...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut in data de 27.09.1968, lucrez din data de 17.09.1986, am lucrat 4 ani si 3luni in grupa deosebita...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 1 raspuns