ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

41 ani vechime


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot sa fac o cerere la Casa de Pensii Bucuresti sa-mi calculeze la pensie orele suplimentare, indemnizatia de conducere, sporul de vechime, adica intreaga suma pentru care am platit contributiile la Stat?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Pensii
Octavian Vasilescu
 User  Octavian Vasilescu
a intrebat la 01 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 01 Nov. 2012
Pe baza adeverintelor puteti cere recalcularea pensiei daca nu au fost luate in calcul la data pensionarii
Art. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
adriana iancu Ioana Popa Gratiela Petrescu alexei delimart Viviana Serni George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri