ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediile medicale si vechimea in munca 2


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua
Revin cu niste precizari la intrebarea anterioara ''Concediile medicale si vechimea in munca''. Trebuie sa ma pensionez si am vechime 32 ani si 8 luni. Am avut 1 an concediu medical in perioada 1996 - 1997 dat de medicul specialist si inca cateva concedii medicale in ultimii ani date de medicul de familie. Mi s-a spus ca aceste concedii se scad din vechimea in munca si ca astfel vechimea mea este de fapt de numai 31 ani si 4 luni. Este corect.?

Cristina Olguta
 User  Cristina Olguta
a intrebat la 22 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 22 Feb. 2014
Doamna, in vremea aceea , concediile medicale nu se inscriau in carnetele de munca.La pensie se iau in calcul datele privind stagiu de cotizare si drepturile salariale din inscrisurile in acest carnet.Deci, nu se por afecta drepturile de stagiu de cotizare cu concediile medicale.
Nu stiu cine v-a spus, dar uitati-va in carnetul de munca si veti constata ca nu sunt trecute concediile medicale si in plus acestea erau considerate vechime in munca si atunci.La data de 01l04l2001, vechimea in munca din carnetul de munca s-a asimilat stagiului de cotizare la pensie.
Pana la data de 01.04.2001. la calculul pensiei se iau informatiile din carnetul de munca.Art. 165 din Legea 263 din 2010

(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns